5 Adımda Kredi Notu Yükseltme

5 Adımda Kredi Notu Yükseltme

Banka kredi notu bilgisinin paylaşılmaya başlanmasıyla birlikte, kredi çekmek isteyen ancak notu düşük olan tüketiciler kredi notu yükseltme için yöntemler aramaya başladılar. Bu durumda, düşük olan kredi notunu yükseltmek sanıldığı kazar zor değildir. En hızlı Kredi notunu yükseltme tekniklerini sizlerle paylaşacağız.

Kredi notunun düşüren belirli etkenler var be bu etkenler bankalardan aldığı verileri kullanarak kredi notunu hesaplayan kuruluş olan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından belirlenmiş ve değerlendirmedeki etkisi paylaşılmıştır. KKB tarafından paylaşılmış olan bu temel etenler kullanarak kısa sürede kredi notu iyi seviyelere çıkartılabilir.

1- Banka borçları azaltılmalı ya da kapatılmalı

Kredi notu hesaplanırken; kişinin bankalara olan ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi, kredi kartı ve vadesiz mevduat hesaplarına bağlı ek hesap gibi kredili ürünlere ait borçlarının yanı sıra elektrik, su, doğalgaz ve telefon faturalarına ait borçlarda dikkate alınır.

Eğer kısa sürede en hızlı şekilde kredi notunu yükseltilmek isteniyorsa bu kredi ürünlerine olan borçların ele alınarak bir ödeme planı oluşturulmalı ya da borç kapatılabiliyorsa tamamen kapatılmalı.

Mevcut borçların kredi notuna etkisinin yüksek olduğu Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirtilmektedir. Bu nedenle bankalara olan mevcut borçların mümkünse kısa sürede kapatılmasını düşünün. Bu mümkün değilse uzun vadede ödeme planı oluşturularak borçları azaltın.

2- Ödemelerde plan oluşturulmalı ve istikrarlı olunmalı

Kredi notu yükseltmede en önemli etkenlerden biride mevcut borçların, kredi kartı, kredi ve ek hesap borçları ile fatura ödemelerini zamanında, son ödeme tarihini geçirmeden yapmaya özen gösterin.

Bazı insanlar parası olduğu halde önemsemeyerek ödemelerini geciktiriyor, bir gün dahi olsa ödemeleri geciktirmeyin. Bu kredi notuna olumsuz etkisi olur. Düzenli ödeme alışkanlığı oluşturun.

Ayrıca, kredi kartı ödemelerinde borcun tamamının ödenemediği durumlarda Asgari tutarın ödenmesi kredi notunu düşürmez, tam tersi hiç borç ödememekten daha iyi bir durum göstererek kredi notuna olumlu etkisi olacaktır.

3- Bankalarla çalışmaya özen gösterilmeli

Halk arasında kredi kartı veya kredi kullanmayarak kredi notunun yükseleceği gibi bir algı vardır. Aksine bu noktada kredi notunun değerlendirilmesi ve yükselmesi için kredi kartı kullanımına özen gösterin. Gerekiyorsa nakit parayı kartınıza yatırıp alışverişinizi kredi kartı ile yapın.

Siz ne kadar bankacılık işlemi yaparsanız, buna vadeli ve vadesiz mevduat hesabı işlemleri de dahil, bankacılık işlem geçmişi elde edecek ve kredi notunuza olumlu etkisi olacaktır.

4- Kredi kullanım yoğunluğuna dikkat edilmeli

Kredi ürünlerini çok sık kullanıyorsanız bunların kullanımlarına dikkat edilmesi gerekir. Kredi Kayıt Bürosu yaptığı açıklamada kredi kullanım yoğunluğunun kredi notuna etkisinin olduğunu belirtmiştir.

Burada dikkat edilmesi gereken; kredi ürünlerinin çok sık kullanılıyor olması kişinin maddi bir gereksinim içinde olunduğu ve borçluluk yükünü artırdığı gösterdiği için risk oluşturur. Bu durum kredi notunda olumsuz etki yaratabilir.

Bir diğer taraftan bu durum borçluluk oranını artırsa da düzenli ödeme yapılıyorsa, hiç kredi kullanmamış ve ya nadiren kredi kullanmış olan kişilere göre kredi notunun yüksek olmasını sağlar.

Buna göre ödemeler düzenli yapıldığı sürece kredi kullanım yoğunluğunun yüksek olması kredi notunu olumsuz değil, olumlu etkileyecektir. Bu nedenle kredi kullanmayı bırakmak kredi notu açısından doğru olmayacaktır.

5- İlk kredili ürün kullanımında dikkatli olunmalı

Bankadan ilk kez kredi kartı aldınız ve ya vadesiz mevduat hesabına bağlı ek hesaptan para kullandınız. Bu durumda kişinin ilk kredili işlem geçmişi oluşacak ve artık bankaya karşı borçlu durumu düşeceğinden dolayı kredi notu düşecektir. İlk aşamada ödeme performansı bilinmediğinden hem de borçluluk oranı artığı için düşen kredi notunu yükseltmek için belirli bir süre beklemek gerekir. Bu sürede düzenli bir ödeme performansı gösterildiğinde kredi notu kısa sürede yükselecektir.

Özetle belirtecek olursak, ödemelerde istikrarlı olarak, borç yükünü dengeleyerek ve yeni kredili ürün kullanımına dikkat ederek bankalarla çalışmaya devam etmeliyiz. Bu şekilde izlenecek yolla birkaç ayda bir yapılan değerlendirmeler neticesinde kişinin kredi notunun ortalama seviyeye yükselmesi için yaklaşık 6 ay beklenmesi gerekir.

Diğer makalemiz olan Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim? Yazımızda, kredi notu öğrenme için yapılacak sorgulama yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM