AKP; MHP liderleri yaklaşan seçimler için seçim ittifakı modelini tamamlamak üzere bir araya geldi

AKP; MHP liderleri yaklaşan seçimler için seçim ittifakı modelini tamamlamak üzere bir araya geldi

İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) liderleri, önümüzdeki parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir ittifak modeli oluşturmak için bir haftalık görüşmeleri sonuçlandırmak üzere 18 Şubat’ta toplandılar.

Ortak bir komisyon tarafından hazırlanan bir taslak modeli değerlendirmek için Başkan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Sekreteri Devlet Bahçeli’yi biraraya getiren toplantı 40 dakika sürdü. Liderlerin taslağı incelemesi ve AKP ile MHP arasında kurulacak ittifakın adına karar vermeleri bekleniyordu.

Erdoğan, partisinin Ankara antlaşması 18 Şubat’ta düzenlediği bir toplantıda yaptığı konuşmada “Temmuz 2016 darbe girişiminden bu yana şerefli ve dürüst duruşum için Sayın Bahçeli’ye, tarafım adına ve partim adına teşekkür etmek istiyorum.” Dedi.

“Umut ediyorum ki,” Vatan anı geldiğinde gerisi yalnızca ayrıntılar “sloganıyla başlattığımız bu girişim, halkımız ve ülkemiz için iyi bir servet sağlayacak” dedi. Bahçeli.

Erdoğan, ittifakın siyasi partilerin “benzer ulusal duygularla” birlikte ilerlemeye karar verdiklerini “Türk siyasi tarihinde ilk” olarak niteleyebileceğini de belirtti.

“Ulusal ittifak”, her iki lider tarafından Kasım 2019’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve parlamento anketlerine ortak karar verdikten sonra son haftalarda sıkça kullanıldı.

Erdoğan, 2019’da yürütme başkanlığına seçilmek için mümkün olan her oyuna, en az yüzde 50 artı bir oy gerektirecek şekilde ihtiyaç duyuyor. Bu arada MHP’nin mevcut kamu oyu anketleri, milliyetçi partinin eşiği geçme ihtimalinin az olması nedeniyle MHP’nin parlamentoya girmesi için en az yüzde 10 oy kazanması gerekiyor. Ocak ayı başında yaptığı açıklamada Bahçeli, partisinin cumhurbaşkanlığına aday göstermeyeceğini, bunun yerine Erdoğan’ın teklifini destekleyeceğini ilan etmişti.

İki partinin üzerinde çalışmakta olduğu model, şu anda seçim öncesi ittifakları yasaklayan seçim ve siyasi partilerin yasalarında bir değişiklik öngörüyor.

Yeni yasa, Türkiye’nin parti koalisyonlarının oy pusulasında temsilen yolunu açarken, partilerin parlamentoya giren partiler üzerindeki yüzde 10’luk yüksek seçim barajını koruyacak. Oy pusulaları bütün partileri içerecek, böylece seçmenler birlikte tek bir “ittifak” ya da koalisyon oynamak yerine kendi seçtikleri partiyi seçebilecekler.

Nisan 2017’de bıçaklanan referandumda dolandırıcılık iddiaları üzerine AKP ve MHP, ayrıca, oy sandıkları yetkililerin yetkilerini genişletme, onlara gelecekteki oylar sırasında polise başvurma yetkisi tanıdığını bildirdi.

Yasama paketinin önümüzdeki haftalarda parlamentoya sunulması bekleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM