ABD ve Türkiye Suriye’nin özgürleşmiş bölgelerinde işbirliği yapacak

ABD ve Türkiye Suriye’nin özgürleşmiş bölgelerinde işbirliği yapacak

Devlet tarafından yürütülen Anadolu Ajansının 17 Şubatta Savunma Sekreteri James Mattis’in aktardığına göre, ABD Suriye’deki kurtarılmış bölgelerin kontrolünü elinde bulunduran yerliler hakkında Türkiye ile çalışacak.

“Bölgelerin serbest bölgelerini kontrol altına alma konusundaki ihtiyacı konusunda Türkiye ile görüş birliği içindeyiz. Türkiye ile kontrolü elinde tutan yerlilerle ve Türkiye ile birlikte diğer tahriş edici, saptırıcı veya dikkat dağıtıcı her konuda çalışacağız “diye belirtti Mattis.

Mattis, Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, “Mutlak birlikteliğimizin pek çok alanı var” diye Mattis Washington’a giden yolda gazetecilere verdiği demeçte.

Mattis, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu, iki ülkenin üzerinde çalışacağı “önemli” konularda anlaştılar.

Tillerson 15 Şubat Cumartesi günü Ankara’ya iki günlük bir çalışma ziyaretinde bulundu ve burada Cumhurbaşkanı Recepi Tayyip Erdoğan ve Çavuşoğlu ile ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeler olmak üzere Suriye ve Irak’ta olmak üzere birçok konuyu görüştü.

Hasar gören ikili ilişkileri onarmak için düğmeye basan Türkiye ve ABD, 16 Şubat tarihli ortak bir bildiride “birbirlerinin güvenliği ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması konusundaki karşılıklı ve kesin taahhütlerini tekrarladılar” dedi.

İki ülke “Mart ayının ortalarından daha geç olmamak üzere sonuç odaklı bir mekanizma kurmayı kabul etti”.

Bu mekanizmanın Suriye’nin Afrin ve Manbij’inde nasıl işleyeceğini soran Mattis, bunu çözmek için bir “taahhüt” olduğunu söyledi.

“Mekanizma örneğin Afrin’de nasıl çalışacaktı. İşte tam olarak bunu yapmak zorundayız … Onları yerine koyacağız “dedi.

İki ülke arasındaki ilişkiler, Irak İslam Devleti ve Kuzey Suriye’deki Levant’a (ISIL) karşı savaşta ABD’nin Koruma Teşkilatı (YPG) adlı Kürt militan grubuna verdiği destekten gerildi. Ankara, YPG’yi hem Türkiye hem de ABD tarafından listelenen bir terör ağı olarak yasaklanan Kürdistan İşçi Partisi’ne (PKK) organik olarak bağlı görüyor.

Ortak açıklamada, iki ülke de teröre karşı her türlü biçimde birlikte savaşa kararlı olduklarını yineledi. Bildiride, “Türkiye ve ABD, İSİL’e, PKK’ya, El Kaide’ye ve diğer tüm terör örgütlerine ve uzantılarına karşı savaşma kararlılığını tekrarladı.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM