Alıcılar 20 yaşın üzerindeki evleri tercih ediyor

Alıcılar 20 yaşın üzerindeki evleri tercih ediyor

Yunan konut piyasası, 20 yaşın üzerindeki, satış fiyatları açısından da daha uygun fiyatlı eski mülkleri tercih ediyor gibi görünüyor.

RE/MAX Yunanistan’ın 85 emlak ofisi ağı tarafından gerçekleştirilen en son yıllık anketin verilerine göre, geçen yıl alıcıların %70’i 20 yıldan daha uzun süre önce inşa edilmiş mülkleri tercih etti.

İlgilileri bu mülklere çeken bir başka neden de, yenilenmeleri ve enerji yükseltmesi yapılması durumunda daha yüksek bir fiyata yeniden satılabilecekleridir.

Elbette, daha modern mülklerin mevcudiyetinin toplam stokla ilişkili olarak sınırlı olduğu göz önüne alındığında, eski mülklerin tercih edilmesi şaşırtıcı değildir. Son 15 yılda çok az sayıda yeni konut projesi gerçekleşti ve bugün bunlardan çok daha azı satışa sunuluyor. Bu nedenle mevcut mülklerin büyük çoğunluğu eskidir.

RE/MAX’ın ülke çapında yaptığı analize göre, 2023 yılında alıcıların yüzde 69,5’i 20 yaş üstü evleri tercih ederken, toplam satışların yüzde 15,5’ini beş yaşına kadar yeni inşa edilen konutlar oluşturdu. Orta yaş kategorisindeki mülkler, yani 16 ila 20 yaş arası, alıcıların yalnızca %0,6’sının ilgisini çekti. 11 ila 15 yaş arasındaki nihai alıcıların yüzdesi %13,2’ye, 6 ila 10 yaş arasındakiler ise yalnızca %1,2’ye ulaştı.

Attika’da satılan mülklerin yaklaşık %82,7’si 20 yaşın üzerindeki eski evler kategorisine aitti. Tam tersine, yeni inşa edilen ve beş yaşına kadar olan mülkler toplam satışların yalnızca %4’ünü oluştururken bu rakam 2022’deki %6’dan daha düşük. Selanik’te de Attika’dakine benzer bir eğilim gözleniyor: En yüksek tercih oranları Selanik’te görülüyor. 20 yaş üzeri mülklerde ise bu oran %79,5’e ulaşıyor. Tam tersine, beş yaşına kadar yeni inşa edilen mülkler 2022’ye göre daha düşük seviyelerde hareket ediyor ve toplam satışların %5,6’sını oluşturuyor; bu da 2022’ye göre yüzde 2 puanlık bir düşüş.

Son olarak, Yunanistan’ın geri kalanında 20 yaşın üzerindeki mülkleri seçen alıcıların yüzdesi %61,3 olup, Attika ve Selanik’ten açıkça daha düşüktür. Beş yaşına kadar yeni inşa edilen konutların ise yüzde 23 oranında tercih edilmesiyle ikinci sırada yer aldığı dikkat çekiyor.

Konut mülkleri en popüler emlak kategorisi olmaya devam ediyor; ülke çapındaki satışların %83,7’si konutlardan oluşuyor. Arsa alımları (%12,8) ise ikinci sırada yer aldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM