Artan enfeksiyonlara rağmen okula dönüş sağlık önlemleri

Artan enfeksiyonlara rağmen okula dönüş sağlık önlemleri

Öğrenciler, Kovid-19 ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarındaki keskin artışın ortasında, Ulusal Halk Sağlığı Örgütü (EODY) tarafından yayınlanan katı kurallar uyarınca Pazartesi günü masalarına dönüyorlar.

Açıklamaya göre öğretmenlere, öğrencilere ve diğer personele temel önlemlere uymaları tavsiye edildi:

Düzenli el yıkama: Eller gözle görülür şekilde kirlendiğinde (sabun ve su). Yemek hazırlamadan veya verdikten, yemek yemeden veya tuvaleti kullanmadan önce ve sonra. Eller en az 20 saniye boyunca sıvı sabun ve suyla yıkanmalı, ardından tek kullanımlık kağıt havlularla dikkatlice kurutulmalı ve çöp kutularına atılmalıdır. Alternatif olarak alkol bazlı bir antiseptik solüsyonun uygulanması tavsiye edilir.

Kapalı öğretim alanlarının iyi havalandırılması. Havalandırmayı iyileştirmek için pencerelerin düzenli olarak açılması önerilir.

İnsanların kalabalık olduğu, havalandırmanın yetersiz olduğu alanlardan (örneğin koridorlar, merdivenler, asansör kullanımı) kaçının.

Çok sayıda insanın bir araya gelmesinden kaçının; doğal mesafeleri koruyun.

Yüze, buruna, gözlere ve ağza dokunmaktan kaçının ve öncesinde ve sonrasında ellerinizi iyice yıkayın.

Dirseğinizin üzerine veya bir mendil üzerine öksürün veya hapşırın. Kağıt mendil kullanılmışsa, tek kullanımdan sonra dikkatlice atılmalı ve ardından eller yıkanmalıdır.

Bir öğrencide solunum yolu enfeksiyonu semptomları (boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı) varsa veya SARS-CoV-2, influenza virüsü veya RSV gibi solunum yolu patojenleri için pozitif laboratuvar testi sonucu varsa öğrencinin okulda kalması önerilir. Evde ve diğer insanlarla teması sınırlayın.

Semptomlar çözülene veya düzelene ve ateşin tamamen geçmesinin üzerinden en az 24 saat geçene kadar (ateş düşürücü ilaç kullanılmadan) evde kalmanız önerilir.

Bu arada, Eğitim Bakanı Kyriakos Pierrakakis’in daha önce açıkladığı gibi, Kovid-19 enfeksiyonu nedeniyle öğrencilerin beş güne kadar derslere devamsızlıkları 2023-24 eğitim-öğretim yılı için kaydedilecek ancak sayılmayacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM