Avrupa’daki ölümler bir milyonu aşarken salgın ‘kritik noktayı’ vurdu

Avrupa’daki ölümler bir milyonu aşarken salgın ‘kritik noktayı’ vurdu

Avrupa , 12 Nisan’da bir milyon koronavirüs ölümünün acımasız kilometre taşını geçti, çünkü Dünya Sağlık Örgütü enfeksiyonları durdurmaya yönelik yaygın çabalara rağmen katlanarak artıyor.

AFP tarafından resmi kaynaklardan derlenen Avrupa’nın 52 ülkesindeki ölü sayısı 1830 GMT’ye kadar en az 1.000.288 oldu.

WHO’nun COVID-19 -19’daki teknik sorumlusu Maria Van Kerkhove, “Şu anda salgının kritik bir noktasındayız” dedi .

“Bu salgının yörüngesi katlanarak büyüyor.

Gazetecilere verdiği demeçte, “Kontrol önlemlerini kanıtladığımız 16 ay içinde bir salgına dönüşmesini istediğimiz durum bu değil.” Dedi.

Koronavirüs halihazırda 2,9 milyondan fazla insanı öldürdü ve dünya çapında yaklaşık 136 milyon kişiyi enfekte etti.

Ancak, dünyanın en kötü etkilenen bölgesi olan Avrupa’daki kasvetli haberlere rağmen, İngiltere 12 Nisan’da kaldırımları aylar sonra ilk kez hafifletti ve İngilizlerin bir bardak ve saç kesimi ile özgürlüğün tadına varmalarına izin verdi.

Değişiklikler, hızlı aşılanan ülkelerin diğer – çoğu daha fakir – ülkeleri ne kadar geride bıraktığını gösteriyor.

Güney Afrika’da cumhurbaşkanı, kıta geride kalırken, yetersiz tedarikin yanı sıra finansman eksikliği ve lojistik problemlerle mücadele ederken Afrika yapımı aşılar için çağrıda bulundu.

Cyril Ramaphosa, “Afrika’nın kendi kıta kabiliyetlerini kullanması ve işbirliği fırsatlarını belirlemesi gerekiyor” dedi.

Ramaphosa, Hindistan veya Brezilya’nın kendi jenerik ilaç endüstrilerini başarıyla geliştirdikten sonra yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Ancak her iki dev de şiddetli COVID-19 salgınlarıyla mücadele ediyor ve Hindistan, günde 168.000’den fazla yeni vaka kaydettikten sonra en yüksek ikinci enfeksiyon sayısına sahip ülke olarak 12 Nisan’da Brezilya’yı geride bıraktı.

Uzmanlar, siyasi mitinglerdeki ve dini festivallerdeki devasa, çoğunlukla maskesiz kalabalığın Hindistan’ın iş yükünü körüklediği konusunda uyardı.

Himalaya şehri Haridwar’da, maskesiz Hindu hacıları 12 Nisan’da Kumbh Mela ritüeli sırasında Ganj Nehri’nin kıyısında omuz omuza sıkıştı.

Hindistan’ın en zengin eyaleti ve salgının şu anki merkez üssü olan Maharashtra ile birkaç Hindistan bölgesi koronavirüs önlemlerini sıkılaştırdı ve hafta sonu kilitlenme ve gece sokağa çıkma yasağı getirdi.

Komşu Bangladeş, kendi sarmal salgınını durdurmak için ofisleri kapatırken Çarşamba gününden itibaren hem uluslararası hem de yurt içi taşımacılığı durdurarak kendisini neredeyse kapatacağını duyurdu.

Müslüman dünyasının dört bir yanında, ibadet edenler, birçok ülkede 13 Nisan’da başlayacak olan kutsal oruç ayıyla birlikte, salgının ikinci Ramazan ayının başlangıcına hazırlanıyor.

Arap dünyasının en kalabalık ülkesi olan Mısır’da sıhhi önlemler, camilerin tamamen kapatıldığı ve sokağa çıkma yasağının yürürlükte olduğu bir yıl öncesine göre daha az katı.

Kahire’deki hava nispeten neşeliydi, şehir 12 Nisan gecesi özel ibadetler için hazırlandı ve sokakları parıldayan parlak ışıklar vardı. Ancak son dakika malzemeleri almak için şehrin etrafında koşuşturanların çoğu maskesizdi.

Bu arada Suudi yetkililer, Ramazan’ın başından itibaren yalnızca COVID-19-19’a karşı aşılanmış kişilerin yıl boyunca umre hacını gerçekleştirmesine izin verileceğini söyledi.

İngiltere’de, dünyanın en yüksek COVID-19-19 ölüm oranlarından birine rağmen, pazartesi günü barların ve restoranların dışarıdaki insanlara hizmet etmesine izin verildiği için umut ışığı geldi – bu, kış sıcaklarına rağmen ağır darbe ağırlama sektörü tarafından memnuniyetle karşılandı.

Kuzey İngiltere’deki Askrigg’deki The Crown Inn’in ev sahibesi Louise Porter AFP’ye “Herkesi tekrar görmek ve tüm yerlileri görmek harika olacak” dedi.

“Hayatlarımız da tıpkı herkesinki gibi altüst oldu” dedi ve ekledi: “Hikayeyi anlatmak için hala buradayız.”

İngiltere’nin kuaförleri, kapalı spor salonları ve yüzme havuzları da yeniden açılmak için yeşil ışık yaktı.

Bir zamanlar Avrupa’nın en kötü etkilenen ülkesi olan İngiltere, Ocak ayına göre ölümleri yüzde 95 ve vakaları yüzde 90 azaltan kilitleme önlemleriyle birlikte başarılı bir aşılama kampanyası başlattı.

İtalya ayrıca Avrupa’nın en çok etkilenen ülkelerinden biri oldu ve 12 Nisan’da Roma, haftalarca süren restoran kapanmalarını protesto eden birkaç yüz kişinin ortaya çıktığı bir dizi kilitlenme karşıtı gösterinin sonuncusunu gördü.

In France , en enfeksiyonları ile artık Avrupa ülkesi, aşı sunumun bir genişleme kilitleme yorgunu sakinleri arasında iyimserliği su yüzüne etti. 55 yaşın üzerindeki herkes artık COVID-19 aşısı için uygundur.

Ve diğer olumlu haberlerde, klinik araştırma sonuçları, COVID-19-19 hastalarını tedavi etmek için kullanılan Regeneron antikor tedavisinin de enfeksiyonları önlemeye yardımcı olduğunu gösterdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM