Tayvan, Blinken uyarısından sonra en büyük Çin jet saldırısını gördü

Tayvan, Blinken uyarısından sonra en büyük Çin jet saldırısını gördü

Adanın hükümeti, üst düzey bir ABD yetkilisinin “giderek daha saldırgan” Pekin’e karşı uyarıda bulunmasının ardından, 12 Nisan’da rekor sayıda 25 Çin askeri jetinin Tayvan’ın savunma bölgesini ihlal ettiğini söyledi.

Savunma bakanlığı, ayrılma uyarılarını yayınlamak için uçakları karıştırdı ve 18 savaşçı da dahil olmak üzere Çin’in jetleri, bu ayın onuncu gününde adanın güneybatı Hava Savunma Tanımlama Bölgesi’ne (ADIZ) girerken uçakları izledi.

Bir yılın en büyüğü olan saldırı, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in 11 Nisan’da Çin’i Tayvan çevresindeki statükoyu değiştirmemesi konusunda uyardıktan sonra , bunu yapmanın “ciddi bir hata” olacağını söyledi.

Demokratik ve kendi kendini yöneten Tayvan, gerekirse adayı bir gün zorla ele geçirme sözü veren Çin’in sürekli işgal tehdidi altında yaşıyor.

Blinken’in yorumları, Dışişleri Bakanlığı’nın Cuma günü ABD’li yetkililerin Tayvanlı temsilcilerle görüşmeyi kolaylaştıracağı ve yüksek gerilimin ortasında Çin’in baskısına karşı koyacağı açıklamasının ardından geldi.

Adanın “tek Çin” in parçası olduğu fikrini reddeden Başkan Tsai Ing-wen’in 2016 seçiminden bu yana kılıç sesleri arttı.

Bazı analistler ve ABD askeri yetkilileri, Tayvan ile Çin arasındaki gerilimlerin şu anda 1990’ların ortalarından bu yana en yüksek seviyede olduğu konusunda uyardılar.

Blinken, NBC’nin “Meet the Press” e verdiği demeçte, “Gördüklerimiz ve bizi asıl ilgilendiren şey, Pekin hükümeti tarafından Tayvan’a yöneltilen ve (Tayvan) Boğazlarında gerginliği artıran giderek daha agresif eylemler” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Tayvan’a uzun süredir devam eden bir taahhüdü olduğunu, ancak Washington’un Tayvan’ı ilgilendiren herhangi bir Çin eylemine askeri olarak yanıt verip vermeyeceğine çekilmeyeceğini söyledi.

“Size söyleyebileceğim tek şey, herhangi birinin mevcut statükoyu değiştirmeye çalışmasının ciddi bir hata olacağı” dedi.

Tayvan’ın yaşlanan savaş filosu, hava kuvvetleri Çin tarafından sürekli baskı altında tutulduğu için son yıllarda bir dizi ölümcül kazaya maruz kaldı.

Taipei yetkililerine göre, geçen yıl Çin jetleri Tayvan’ın ADIZ’ına rekor sayıda 380 saldırı gerçekleştirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM