Bakan, Ankara’nın Kıbrıs konusunda geri adım atmak yerine barış istediğini söyledi

Bakan, Ankara’nın Kıbrıs konusunda geri adım atmak yerine barış istediğini söyledi

Türkiye Savunma Bakanı Yaşar Güler Çarşamba günü Yunanistan’la ilişkilerin iyi durumunu överek Ankara’nın barış arzusunu dile getirdi, ancak aynı zamanda Kıbrıs sorununda geri adım atmayacağını da kaydetti.

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Güler, Türkiye’de yaşanan depremin yol açtığı büyük felaketin ardından gerçekleştirilen ziyaret ve görüşmeler sonucunda ülkesinin Yunanistan ile ilişkilerde olumlu bir dönem yaşadığını söyledi. 

“Bu olumlu atmosferi en üst düzeyde görüşmeler ve toplantılar yoluyla Yunanistan ile sürdürme çabalarımıza devam ediyoruz” dedi. ilişkilerde ve İttifak ruhunda.” 

Kıbrıs meselesine atıfta bulunarak, iki devletli çözümde ısrar etti ve Türk Kıbrıslı’nın egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tanınmasına atıfta bulundu. “Tek ve nihai çözüm, adada artık iki ayrı devletin, iki ayrı halkın olduğu gerçeğinden yola çıkarak hareket etmektir” dedi. 

Türkiye, 1974 yılında Kıbrıs’ın kuzey kesimini işgal etti ve işgal etti. Lefkoşa ve Atina, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon çağrısı yapan BM kararlarına aykırı olan iki devletli çözümü reddetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM