Bankalar piyasalara ucuz erişim bekliyor

Bankalar piyasalara ucuz erişim bekliyor

Likiditeyi artırmak ve ekonomiyi finanse etmek için piyasalara daha ucuz erişim, yerel bankaların Yunan devletinin yatırım yapılabilir notu iyileştirmesinden hissedecekleri ilk faydalar olacak. Bunun seçimlerin sonucuna ve siyasi gelişmelere bağlı olarak 2024’ün ilk yarısında veya belki daha erken gerçekleşmesi bekleniyor.

Yunan ekonomisinin iyileştirilmesinin, MREL olarak bilinen, kendi fonları ve uygun yükümlülükler için asgari gereklilikleri karşılamak üzere 10 milyar avroya kadar sermaye toplama yükümlülüğü altındaki bankalar için borçlanma maliyetlerinin ilk kez düşürülmesine katkıda bulunması bekleniyor.

Bunlar, öncelikle Yunan bankalarının önümüzdeki üç yıl içinde ihraç etmek zorunda kalacakları ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra maliyeti 2021’de %2-%4’ten son iki yılda %8’in üzerine çıkan öncelikli tercihli tahvillerdir. 2023 Şubat ayı da piyasalarda yüksek oynaklığı tetikledi.

“Özellikle Yunan bankalarının artırmak zorunda kalacağı kıdemli kredi hacmi için borçlanma maliyetindeki 1 puan bile azalma, yılda yaklaşık 100 milyon Euro tasarruf sağlayacak ve azalma 2 puana ulaşırsa iki katına çıkabilir.” yetkili kaynaklar Kathimerini’ye işaret ediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM