Bernard-Henri Levy: Milliyetçilik Avrupa fikri için bir tehdit oluşturuyor

Bernard-Henri Levy: Milliyetçilik Avrupa fikri için bir tehdit oluşturuyor

Bernard-Henri Levy, iyi bir 40 yıl boyunca Fransız aydınlarının en belirgin figürlerinden biri olmuştur. Komünist köklerinden kopan ve Marksizmi yıkmak isteyen Nouveaux Felsefeleri (Yeni Filozoflar) hareketinin ön saflarındaydı. 1970’lerin sonundan bu yana tüm Fransa başkanlarının muhatabı ve 40 kitabın yazarı olan NATO’nun Balkanlar ve Orta Doğu’daki “insani müdahaleler” denilen desteğini aldı. 

Avrupa seçimleri arifesinde 20 Avrupa ülkesi gezisinin bir parçası olarak Atina’yı ziyaret etmeye hazırlanıyor. 1 Nisan Pazartesi günü, 5 Voukourestiou Caddesi’ndeki Pallas Tiyatrosu, “milliyetçiliğin yükselişiyle tehdit edilen Avrupa fikrinin geleceği hakkında bir monolog” olan “Avrupa’yı Aramak” çalışmasına sahne olacak.

Atina gösterisinin önündeki bir röportajda, Fransız düşünür, “popülizm vebası” olarak adlandırılan liberal seçkinleri savundu, transatlantik ittifakın geleceği konusunda endişelerini dile getirdi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u övdü ve “sarı yelekler için eleştirdi” ”Hareketi. 

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın övgüsünde böyle bir boyuta sahip olmanın harikulade olduğu gerçeği, dört yıl önce herkesi şaşırtacak ve sahte haber olarak görülecektir. Bugün hiç şaşırtıcı değil.

Şu anda Avrupa projesinin geleceği ve liberal demokrasinin kendisi için bir çığır açan “Avrupa Arıyor” adlı oyununuzla kıtayı geziyorsunuz. Neden şimdi ve bir filozof sahnede ne gibi bir fark yaratabilir? 
Şimdi çünkü Avrupa seçimleri önümüzde. Ve şimdi, özellikle, her yerde – popülizm büyük patlama nedeniyle. Bir anlamda, başlangıç ​​şafağı burada, Yunanistan’da, Altın Şafak SYRIZA’nın sol kanadına karşı karşıya geldiğinde ateşlendi. Ve şimdi hepimiz aynı noktadayız, İtalyanlar öncüdeyken, Lig ve Beş Yıldızlı Hareketin birlikte yürüdüğü anlamında. Bir yazar ne fark yaratabilir? Bilmiyorum. Ancak durum o kadar ciddi ki, denemek zorunda. Bir şey dene. Her birimiz, her biri ne yapıyorsa onu yapıyor.

Gelecekteki Avrupa seçimlerinin milliyetçilik, aşırı sağ partiler ve Orban tarzı “illiberal demokrasi” gelgit dalgası göz önüne alındığında “şimdiye kadar gördüğüm en tuhaf” olabileceğini iddia ediyorsun. Göç, Avrupa sosyal devletinin yıkılması ve eşitsizliğin artması olağan şüpheliler arasında yer alıyor. Teşhisin ne? 
Göçmenler kesinlikle suçlamamaktadır. Daha genel olarak, göçü popülizmin yükselişi ile faşizmin ilişkilendirmesini bırakmak zorundayız. Yeni Zelanda’nın deneyimine bakın. Bu acımasız cinayet, Christchurch camisinde beyaz bir üst düzeyci tarafından işlendi. Yeni Zelanda’nın Müslüman kökenli nüfusu, bildiğiniz gibi çok küçük. Yine de… Hayır. Faşizmin nedeninin faşizm olduğu fikrine alışmalıyız. Kendi kendine beslenir. Herhangi bir zamanda farklı ekonomik ve ideolojik kolaylaştırıcılar ile.

Kısa bir süre önce, 30 tanınmış yazar, entelektüel ve Nobel ödüllü tarafından imzalanan bir Avrupa manifestosu için inisiyatif aldınız – popülizmin “veba” dediğinize karşı tutkulu bir savunma. Peki ya liberal Avrupalı ​​elitler? Avrupa projesinden insanların hayal kırıklığı ve yabancılaşmasının sorumluluğunu paylaşmıyorlar mı?
Onlar mı? Milan Kundera, Mario Vargas Llosa, Salman Rushdie veya Vassilis Alexakis’in, popülizmin patlamasına neden olan sıkıntılardan ne gibi bir sorumluluk üstlendiğini bilmek isterdim! Hayır. Burada da mevcut söylemden kurtulmamız gerekiyor. Ayrıca seçkinlerin bu ısrarlı ve çirkin eleştirisini bırakmalıyız. Seçkinler için ben. Özellikle de manifestoyu imzalarken bana katılan 30 Avrupalı ​​vatanseverin adını taşıyanlar. Oku onu. Tekrar oku. Gerçekten bu yıl kıtamızın politik ve ideolojik durumu hakkında yazılmış en kötü şey. Aslında, bu 30 Avrupalı ​​vatanseverin konuştuğu çok iyi bir şeydi. Yunan basınının manifestosu yayınlamasından ve Yunanistan’da böyle bir etkisi olduğu için çok mutluyum.

Başkan Emmanuel Macron’un AB projesinde köklü bir reform önerisini ve Almanya’dan aldığı isteksiz tepkisini nasıl görüyorsunuz?
Macron için iyi diyorum. Ve [Almanya Başbakanı Angela] Merkel için çok kötü. Merkel büyük bir liderdir; Üç yıl önce göçmenlerin kapısını kapatmamaya karar verdiğinde olağanüstü bir şey yaptı. Gerçek bir büyüklük anıydı, saf Kantian ahlakı. Bu yüzden onu Avrupa meselesinde geri çekilirken gördüğüm için üzgünüm. Ancak unutmayın, o ve Macron, Avrupa’daki tek lider değiller. Başka büyük rakamlar da var. Yunanistan’da onlardan biri var. Tsiprasın var. Son metamorfozundan çok etkilendim. Ve aldığı devlet adamı havasından çok etkilendi. Aslında, oyunun temalarından biri – göreceksiniz; Burada daha fazla şey söylemek istemiyorum. Ancak Avrupa’nın gelecekteki hükümetinde, rüya hükümetinde onun için çok özel bir yer hayal ediyorum. Oyunda, Avrupa’nın yönetiminde köklü bir reform hayal ediyorum. Ve bu reform Avrupa’da, Alexis Tsipras için büyük bir rol görüyorum. Devam etmeyeceğim: Bu oyunun sürprizlerinden biri.

Son kitabınızda, “İmparatorluk ve Beş Kral”, Donald Trump yönetiminde dünya liderliğine “Amerika’nın bağımlılığı” dediğiniz şeyden nefret ediyorsunuz. Avrupa neden 2. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden 74 yıl sonra ve Berlin Duvarı’nın yıkılmasından 30 yıl sonra Amerika’nın vesayetine neden ihtiyaç duyuyor?
Niye ya? Çünkü ne olacağını görmedi; mermiden kaçmadı. Ve anı öngörmedi – yine de öngörülebilir bir an – Donald Trump gibi bir somun, Eski Dünya’nın güvenliğinin artık Amerika’nın işi olmadığı kararını verdiğinde. Böylece kendimizi atlatırız; Kendimizi Putin, Erdoğan ve diğerlerine karşı savunmasız buluyoruz. Bir Avrupa savunması inşa etmenin mutlak gerekliliği ile karşı karşıyayız. Ve birlikte yapmalıyız. Elbette Fransa ve Almanya. Ancak Yunanlılar ve İspanyollar, İtalyanlar ve diğerleri. Avrupa’nın politik olarak yeniden yapılandırılması, ortak bir dış politika ve ortak bir savunmanın inşası oyunda geliştirdiğim temalardan biri. Endişelendiğim kadarıyla, bu acil bir durum.

Başkan Trump’ı tüm dünyadaki otoriter, milliyetçi liderlerin “lideri” olarak adlandırdınız. Trump fenomeninin sadece geçici bir sapma veya daha derin ve belki de daha tehlikeli bir şey olduğunu söyler misiniz?
Bu açıkça derin bir fenomendir. Birincisi, çünkü bir süredir ABD geri adım atıyor ve Avrupa ile bağlarını koparıyor. Aslında Barack Obama ile başladı. Ve belki daha önce bile. İkincisi, popülist olgunun, milliyetçi ve şovenist gerilemenin tüm Avrupa’da kendini gösterdiğini görmek kolaydır. ABD, daha geniş resmin bir parçası. Bu yüzden korkarım ki bizi bekleyen tatsız sürprizlerin sonuncusunu görmedim. Bu konuda da, oyun çok özel bir açıklama sunuyor. Ve yakın gelecekte neler bekleyebileceğimizi ortaya koyuyor. 

Pittsburgh katliamı ve Christchurch katliamının trajik bir şekilde gösterdiği gibi Batı demokrasilerinde anti-Semitizm ve İslamofobinin paralel yükselişini nasıl açıklarsınız?
“İslamofobi” ifadesine dikkat edin. Irkçılık anlamında konuşmayı tercih ederim. Veya Müslümanlar için nefret. Ve Müslümanlar için nefret gerçekten dehşet verici bir şekilde sivri oluyor. Christchurch katliamı, Toulouse, Nice ve Strasbourg’daki cinayetler gibi beni korkuttu. Ve korkularını karşılaştırmak, hiyerarşi tanımlamak, ölüler arasında seçim yapmak için yapılan herhangi bir girişim iyice rahatsız edicidir. Öyleyse, anti-Semitizm ve ırkçılığın ikiz yükselişinin arkasında ne var? Tüm modern toplumlarda daima mevcut olan temel bir potansiyel olduğuna inanıyorum. Tarihimizdeki sessiz anlarda, bu üs barındırılıyor. Sonra aniden penseler kırılır. İşte şimdi kendimizi buluyoruz.

Bosna, Libya ve Suriye’deki insani gerekçelerle Avrupa ve ABD’nin askeri müdahalelerini istediniz. NATO’nun Libya’ya müdahalesinin ve Batı Balkanlar’daki sorunlu durumun feci sonuçlarının ardından ikinci düşünceniz oldu mu?
Hiç pişman değilim – hiçbiri. İlk olarak, çünkü bir diktatörü devirmek asla pişman değildir. Ama aynı zamanda, karşılaştırılabilir şeyleri karşılaştırmak gerektiğinden. Bu durumda: dünyanın müdahale ettiği Libya; ve Suriye, olmadığı yerde. Libya’ya yapılan müdahalenin sonucunun umduğumuz kadar yıldız olmadığını çok haklısınız: bir derece düzensizlik ve düşük yoğunluklu bir iç savaş. Ve bazı cihad kaleleri, Libyalıların kendileri tarafından etkisiz hale getirilmeden önce zarar vermesini sağlamıştır. Fakat Suriye tarafında, ne görüyorsunuz? Birkaç kale değil, IŞİD’in tümü. Suriye vatandaşları tarafından tarafsızlaştırma değil, cihatçı yeraltı dünyasını yok etmek için geniş çaplı uluslararası müdahaleye olan ihtiyaç. Ve bozukluğa gelince, düşük yoğunluklu bozukluktan değil, ülkeden kaçan milyonlarca erkek, kadın ve çocuktan bahsediyoruz. Yüz binlerce ölüm. Müdahalesizliğin sonucu (Suriye’de), müdahaleye nazaran (Libya’da) sınırsız derecede daha pahalı oldu.

Arap Baharı ve Gezi Parkı’nın Erdoğan’ı protesto gösterileri sırasında sosyal medya, vatandaşların otoriter rejimlere karşı hareketlerinin güçlü bir aracı olarak görüldü. Şimdi sahte haberler, nefret mesajları ve seçim sürecindeki yabancı müdahalelerden dolayı suçlanıyorlar. Senin değerlendirmen ne?
Her iki şey de doğru. İlk noktada, yaptığımız gibi düşünmeye haklıydık, çünkü internet devriminin tüm demokratik hareketlere, can kurtarma çabalarına, büyük halk ayaklanmalarına, dayanışma kampanyalarına emsali görülmemiş bir destek verdiği bir gerçekti. Ve şimdi sahte haberlerin işgali, hakikatin diskalifiye edilmesi, hakikatin bir düşüncenin rütbesine indirgenmesi. Herkesin kendini ifade etme hakkı olduğu fikrinden, herkesin ifadesinin eşit derecede değerli olduğu fikrine geçtik. Başka bir deyişle, konuşma demokrasisinden bir çeşit sofistike düşünceye geçtik. Bir kez daha, bu Yunanlılar için tanıdık bir hikaye. Sokrates ve Sofistler arasındaki tartışma DNA’nızda ve kültürünüzde yazılmıştır. Ve şimdi bütün Batı dünyası bu noktada.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM