Yunanistan’ın ilk gören göz köpeği 16 yaşında öldü

Yunanistan’ın ilk gören göz köpeği 16 yaşında öldü

Ülkenin ilk eğitimli rehber köpeği olarak Yunanistan’daki kör ve görme engelli insanların umudunun sembolü haline gelen siyah labrador Lara, 16 yaşında Salı gecesi 16 yaşında öldü. 

Haber, sahibi Ioanna-Maria Gertsou tarafından Facebook sayfasındaki bir yazı: “Beni köpeğe bağlayan kolu ilk tuttuğumda, şaşırmıştım: Bir yöne gittiğimi biliyordum, ama aynı zamanda beni başka bir yere yönlendiren beklenmedik bir şekilde tanıdık bir güç hissettim. . O noktada durmaya devam ettim – yapabileceğim tek şey buydu. Ardından, antrenörün sesinin “Köpeği takip et!” Diye seslendiğini duydum. Ve ben de öyle yaptım. Köpeği takip ettim. Lara: 03/05 / 2003-26 / 03/19, ”dedi. Atina’daki Aghia Sofia Çocuk Hastanesinde psikolog olan Gertsou ve insan çeşitliliği konusunda görme engelli bir aktivist.

“Bir dönemin sonu, yenisinin başlangıcı. Yunanistan’ın ilk rehber köpeği Lara Rehber Köpek Okulu’nun kahramanı olan Lara, 16 yaşından gurur duyan gökkuşağı köprüsüne geçti! Artık her zamankinden daha fazla mirasınızı yerine getirmek için bir araya geleceğiz ”dedi. 2008 yılında Gertsou tarafından ortaklaşa kurulan kar amacı gütmeyen kuruluş Lara Guide Dog School Hellas. 

Ekim 2005’ten 2009’a kadar rehber köpek olarak çalışan Lara, sahibiyle birlikte birçok ülkeyi ziyaret eden bir dünya hırsızıydı. Hem Yunan hem de Avrupa şehirlerinde onlarca seminere katılmak için gemi ile 16 kez, uçakla 68 kez ve tren, otobüs ve metro ile yapılan sayısız diğer seyahatlerde bulundu.

Lara bir yardım köpeği olmak için eğitim alırken, Yunanistan’da rehber köpekler kavramı neredeyse bilinmiyordu ve kamu binalarına ve ulaşımlarına erişimlerini sağlayacak yasal çerçeve yoktu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM