Besteci Yannis Markopoulos 80 yaşında ve büyük bir kutlamayla işaret ediyor

Besteci Yannis Markopoulos 80 yaşında ve büyük bir kutlamayla işaret ediyor

Geleneksel Yunan ve senfoni melodilerinin farklı bir karışımı ile hayat boyu büyüleyici izleyiciler harcayan besteci Yiannis Markopoulos, en büyük eserlerinin bir kısmını Atina Festivali’nin bir parçası olarak Herod Atticus Tiyatrosu’na getireceği zaman 28 Haziran’da 80 yaşında.

Girit’teki Iraklio’dan gelen Markopoulos, Atina Konservatuvarı’nda antrenman yapmak için Yunan başkentine gitmeden önce, başlangıçta yerli adanın müziğinden ve Akdeniz’in Akdeniz’den duyduğu Mısır ezgilerinden ilham aldı. Elizabeth Lutyens’te okuduğu ve Jani Christou ve Iannis Xenakis’i tanıdığı birkaç yıl Londra’da yaşadıktan sonra Markopoulos, 1969’da askeri diktatörlüğün elinde olan Atina’ya döndü. Demokrasi vizyonuyla güçlendirilmiş, öğrenci ve genç aydınlardan oluşan müzikal bir topluluk kurdu. Topluluk, bestecinin Lydra müzik stüdyosunda Yunan unsurlarını uluslararası seslerle birleştiren sayısız senfoni yapmaya devam edecek.

Markopoulos, lir ve santouri ile piyanoyu birleştiren ve “Köklere Dönüş” adını verdiği klasik, uluslararası bir müzik türü yaratan öncüdü.

Markopoulos’un diskografisi, Nobel Ödülü sahibi Odysseas Elytis’in şiirinde, BBC televizyon dizisi “Feribotu Kim Ödüyor?” (1977) ve İngiliz Ulusal Tiyatrosu’nun 1968’deki “The Tempest” adlı eserinin şarkıları için yapılan bir müziği içerir. diğer projeler arasında bir lejyon arasında.

Bestecinin doğum günü performansında “Ithageneia”, “Thiteia” ve “Chroniko” albümlerinden popüler şarkılar yer alacak. Markopoulos, şarkıcı Eleonora Zouganeli ve Yiannis Haroulis ile birlikte bir koro eşliğinde olacak olan 24 kişilik orkestra Palintonos Armonia’yı yönetecek.

Konser 28 Haziran Cuma günü saat 9’da başlayacak.


Atina Festivali hakkında daha fazla bilgi ve biletler için www.greekfestival.gr adresini ziyaret edin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM