Bilim adamları, iklim değişikliğinin Yunan anıtlarını etkilediğini söylüyor

Bilim adamları, iklim değişikliğinin Yunan anıtlarını etkilediğini söylüyor

Bilim adamları, iklim değişikliğinin antik Yunan anıtlarını tehdit ettiğini, aralarında dünyanın en çok ziyaret edilen arkeolojik alanlarından biri olan Akropolis’i tehdit ettiğini söyledi.

Hava kirliliği ve asit yağmuru mermerleri aşındırırken kuraklık veya sağanak yağışlar gibi aşırı hava olayları eski duvarları ve tapınakları yapısal problemler geliştirmeye yönlendirmiştir.

Parthenon’un bulunduğu Akropolis tepesi, muhtemelen Yunanistan’ın en iyi korunan arkeolojik alanı olsa da, iklim değişikliğinin tepe üzerinde duran anıtları etkilediğine dair işaretler var.

Yunanistan Kültür Bakanlığı Genel Sekreteri Maria Vlazaki Reuters’e verdiği demeçte, “(antik) kentin duvarları geçmişten daha fazla erozyona sahip” dedi.

Atina’nın kalbinde bulunan Akropolis’in kayalarındaki Parthenon tapınağı, antik döneme ait antik döneme aittir – M.Ö. 5. yüzyıl.

Onlarca yıldır Akropolis’i ve anıtlarını korumak ve korumak, 1970’lerin ortasından beri başlatılan bir operasyon olmuştur. Ancak, ülkede binlerce açığa çıkmamış arkeolojik alan olmasa da yüzlerce kişi var.

Vlazaki, “Her yıl daha fazla vakamız var … Daha önce hiç problem yaşamayan (antik) şehirlerin duvarlarını korumak için kıyı bölgesini korumak için daha fazla para ve beklenmeyen para veriyoruz” dedi.

Daha geniş Atina bölgesi, son on yılda ölümcül sel ve orman yangınları nedeniyle sert bir şekilde etkilendi. Mora Yarımadası’ndaki 2007 orman yangını, Olimpiyat Oyunlarının doğum yeri olan antik Olympia tapınaklarını ve stadyumlarını yok etmekle tehdit etti.

Atina Akademisi’nden bir profesör olan Christos Zerefos, aşırı hava olaylarının daha sık yaşandığını ve sel döneminden kuraklığa ani sallanmanın anıtları dengesizleştirdiğini söyledi.

İklim değişikliği ve kültürel miras konulu konferansın kenarlarında konuşan Zerefos, Reuters Yunanistan’a anıtlar için daha iyi bir barınağa ve aşırı hava koşullarında ekstra koruma sağlamaya yardımcı olacak bir izleme sistemine ihtiyacı olduğunu söyledi. [Reuters]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM