Yunan sanatçı Parthenon Marbles’ın British Museum protestosuna geri dönmesini söyledi

Yunan sanatçı Parthenon Marbles’ın British Museum protestosuna geri dönmesini söyledi

Atina-Makedonya Haber Ajansı’nın (ANA-MPA) yaptığı açıklamada, Yunan şarkıcı-söz yazarı Hellena’nın en son kompozisyonu olan “The Parthenon Marbles – Onları Geri Getir” in British Museum’s Room 18’teki Perşembe öğleden sonra protesto gösterisinde bulunduğunu bildirdi.

Hellena, Cuma günü ANA-MPA ‘ya verdiği demeçte sanatçı, müziğin herhangi bir müzik aletinin müzeye getirilmesine izin verilmemesi nedeniyle bir saat boyunca bir capella boyunca şarkıyı 10 kez çekti.

Protestosunun, Yunanistan’ın 19. yüzyılın başlarında İngiliz Lord Elgin’in çıkardığı Parthenon heykellerinin iadesi için devam eden dilekçesini güçlendirmek amacıyla 2009 yılında açılan Akropolis Müzesi’nin 10. yıldönümü ile aynı zamana denk gelmesi planlandı. ANA-MPA, eylemin Parthenon Mermerlerinin Yeniden Birleşmesi için İngiliz Komitesi tarafından desteklendiğini belirtti.

“Bu bir hikaye, tek bir parça ve tekrar bir araya getirilmesi gerekiyor. Mona Lisa’yı iki bölüme ayırır mısın? Öyleyse neden heykelleri ayırıyorsunuz? ”33 yaşındaki sanatçı ANA-MPA tarafından, heykeltıraş heykellerin yerlerinden edilmiş bölümlerini sergileyen odadaki ziyaretçilere söylediklerini belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM