Bir haftadır siyasi çatışmalara hazırlanıyoruz

Bir haftadır siyasi çatışmalara hazırlanıyoruz

Muhalefetin hükümete karşı gensoru önergesi sunmayı planladığını açıklamasının ardından bu hafta siyasi söylem daha da kötüleşecek. Hareket, anketlerin ülke kurumlarına yönelik güvensizliğin arttığını gösterdiği bir dönemde geldi; neredeyse 10 katılımcıdan dokuzu, 2023 Tempe demiryolu trajedisinde politikacıların sorumluluklarının örtbas edilmeye çalışıldığını söylüyor.

Bu hafta beklenen bir diğer önemli gelişme ise Çarşamba günü yeni asgari ücretin açıklanması olacak.

Kınama hareketi

Beş muhalefet partisi hükümete karşı gensoru oyu talep etti; iktidardaki Yeni Demokrasi de bu talebi kabul etti. Salı günü sosyalist PASOK lideri Nikos Androulakis tarafından sunulacak önerge, sol görüşlü SYRIZA ve Yeni Sol, Komünist KKE ve milliyetçi Yunan Çözümü tarafından desteklenecek.

Hareket, Pazar günü To Vima gazetesinde yer alan ve Tempe tren kazasının olduğu yere en yakın olan Larissa istasyonu şefi ile tren sürücüleri ve diğer kişiler arasındaki konuşmaların bir araya getirilerek hükümet yanlısına teklif edildiği iddiasının ardından geldi. medya, ölümcül kazanın yalnızca insan hatasından kaynaklandığı izlenimini verdi.

Gensoru önergesine ilişkin tartışma, hükümetin derhal başlatılmasını talep etmemesi halinde, önergenin sunulmasından iki gün sonra başlayacak; başlangıcından itibaren üç günden fazla uzatılamaz.

Güvensizlik önergesine ilişkin oylama geleneksel olarak tartışma bittikten hemen sonra yapılıyor, ancak hükümetin talebi üzerine 48 saat ertelenebiliyor.

Tüm muhalefet partileri güçlerini birleştirse bile, 300 sandalyeli Meclis’te 158 milletvekiliyle rahat bir çoğunluğa sahip olan hükümetin önergeden sağ çıkması bekleniyor.

Ancak ölümcül tren kazasıyla ilgili siyasi anlaşmazlığın, muhalefet partilerinin yanı sıra Yunan kamuoyunun hükümeti, çoğu 57 kişinin hayatına mal olan olayla ilgili olası siyasi sorumlulukları örtbas etmeye çalışmakla suçlamasıyla derinleşmesi bekleniyor. üniversite öğrencileri.

En tartışmalı konu, Yunan anayasasının eski ve görevdeki bakanlara sağladığı kovuşturmaya karşı dokunulmazlıktır. Yeni Demokrasi Milletvekili ve eski ulaştırma bakanı Kostas Karamanlis’e karşı dava açılmışken, bir grup kaza mağdurunun ebeveynleri de Karamanlis ve eski SYRIZA ulaştırma bakanı Christos Spirtzis’in dokunulmazlıklarının kaldırılması için talepte bulundu. Eski SYRIZA bakanı geçen hafta Meclis başkanına kendi dokunulmazlığının kaldırılmasını talep eden bir mektup gönderdi.

Son günlerde bazı bakan ve milletvekillerinin Karamanlis’in tutumunu eleştirmesiyle hükümet üzerindeki baskı daha da arttı.

Asgari ücret

Maliye Bakanı Kostis Hatzidakis ve Çalışma Bakanı Domna Michailidou’ya göre hükümet, Çarşamba günü ülkenin asgari ücretine zam yapacağını duyurmaya hazırlanıyor.

Brüt 830 euro, net 705 euro olması bekleniyor. Yaklaşık 600.000 çalışanın asgari ücret aldığı tahmin ediliyor.

Vergi beyannamelerinin gönderileceği platform da bu hafta açılacak. Vergiyi tek seferde ödeyen mükelleflere yüzde 3 indirim uygulanacak.

Grevler

Bu hafta, kamu hastanelerindeki personeli temsil eden sendikanın Çarşamba günü iş bırakması ve özel sağlık hizmeti sağlayıcılarının personelinin Perşembe günü grev yapması da dahil olmak üzere çok sayıda grev planlanıyor.

Çok sayıda sendika da Perşembe günü Atina’nın merkezinde madencilik ve metal şirketi LARCO işçilerinin protestosuna katılacaklarını açıkladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM