Olimpiyat Meşalesi kostümleri kamuoyunu böldü

Olimpiyat Meşalesi kostümleri kamuoyunu böldü

Antik Yunan kültürünün her yeni yaratıcı yorumunu tanımlaması gereken sıfatlar nelerdir? “Sade ama zarif” mi, “soyut” mu yoksa “mecazi” mi olmalı? “Taze” olabilir mi? “Çağdaş” olabilir mi?

Peki tamamen farklı bir yaratıcı yaklaşıma dayanan bir estetik öneriye uygun sıfatlar nelerdir?

Uluslararası üne sahip Yunan tasarımcı Mary Katrantzou tarafından tasarlanan, Paris Oyunları öncesinde Olimpiyat Meşalesi’nin yakılması ve devir teslim töreni için yeni kostümlerin açıklanmasının ardından, genellikle olduğu gibi, çoğunlukla sosyal medyadaki tartışma, bugünlerde hararetlendi. Açılışın 12 Mart’ta Yunan Olimpiyat Komitesi’nin Atina genel merkezinde gerçekleştirilmesi, internette çoğunlukla olumsuz yorumlara yol açtı.

Katrantzou’nun da aynı proje için tasarlayan selefleri gibi antik Yunan dünyasından ilham aldığı kostümlerin fotoğraflarından açıkça görülüyor. Olimpiyat Meşalesi aydınlatma törenleri için önceki koleksiyonlardan bir adım daha ileri giderek antik mimari ve dekoratif motiflerden faydalandı. Sonuçta bu, onun yaratıcı sürecine derinlemesine kök salmış bir yaklaşım ve onun çalışmalarını ve küresel moda sahnesindeki kariyer gidişatını takip eden herkes, Yunan tasarımcının çok güçlü ve özel bir üslup geliştirdiğini biliyor.

Kendi deyimiyle dijital çağın ve teknolojinin çocuğu olarak, patent minimalizminin tam tersi olarak anında tanınabilen ve görsel etkisi olan koleksiyonlar tasarlıyor.

2009 yılında Londra’da ilk koleksiyonunu (büyük boy mücevher motiflerinin dijital baskıları ile renkli elbiselerden oluşan küçük bir koleksiyon) sunduğundan bu yana, Katrantzou’nun kuralları çiğnediği açıktı; kısa sürede kazanılan “baskı kraliçesi” lakabı da bu duruma geldi. yeteneğinin ve aynı zamanda yeni çağın tanınması. Katrantzou ayrıca Russell Maliphant’ın müziği Vangelis tarafından hazırlanan “The Thread” gibi dans prodüksiyonları ve New York City Ballet için kostümler tasarladı.

Girit fresklerinde tasvir edilen zarif Minos kadınlarından ilham alan motifler veya drahmiden alınan motifler gibi diğer koleksiyonlarda da Yunan kültüründen yararlandı. Her zaman göz yanılsaması tekniği en önemli özelliklerden biridir. 

Ayrıca Paris Olimpiyatları’nda ikinci bir yaratıcı Yunan notasının daha olduğunu da belirtelim; madalyaların bir tarafı Elena Votsi tarafından tasarlandı. Yunan mücevher üreticisi, 2004 Atina Oyunları için madalyaları tasarladı ve o zamandan bu yana, madalyaların bir tarafında, arka planda Parthenon ve Panathenaic Stadyumu ile birlikte Yunan zafer tanrıçası Nike’ın heykeli tasvir edilmeye devam edildi.

Bir tasarımcının çalışması sahada değerlendirilir ve evet, Katrantzou’nun kostümlerinin geçen hafta Atina’da sunumu kuşkusuz talihsiz bir olay olsa da, onları Antik Olympia’da yerinde görene kadar eleştiriyi ertelemek iyi olurdu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM