Bu Kovid mevsimi. Güvende kalmanın yeni kuralları neler?

Bu Kovid mevsimi. Güvende kalmanın yeni kuralları neler?

COVİD ile işimizin bitmesini istiyoruz. Ancak virüsün bizimle işi bitmedi.

Vakalar yaz sonundaki kadar yüksek olmasa da yeni varyantlar yayılıyor ve uzmanlar, salgının son üç yılında sıklıkla görülen modellerin (sıcaklık düşüşleri, insanların kapalı mekanlarda toplanması, vakaların artması) daha da artacağını öngörüyor. bu sonbaharda tekrar oynayın. Bu, riskinizi nasıl en aza indirebileceğinizi değerlendirmenin (evet, yine) zamanının gelebileceği anlamına gelir.

San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesi’nden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Peter Chin-Hong, “Hareketli bir hedef olmaya devam ediyor ve bunun insanlar için zor olmaya devam ettiğini düşünüyorum” dedi.

Tatil sezonu yaklaşırken, salgınla nasıl başa çıkılacağına dair kısa bir hatırlatmayı burada bulabilirsiniz.

Hangi önlemleri almalıyım?

Bunu daha önce duymuşsunuzdur, yine duyacaksınız: Maskeler kendinizi ve başkalarını hasta olmaktan korumanıza yardımcı olabilir. Cleveland Clinic’te göğüs hastalıkları ve yoğun bakım doktoru olan Dr. Joseph Khabbaza, ellerinizi iyice yıkamanız ve yıkanmamış ellerle yüzünüze dokunmamanız gerektiğini söyledi.

Gaziler İşleri St. Louis Sağlık Sistemi araştırma ve geliştirme şefi Dr. Ziyad Al-Aly, güncellenen COVID aşılarının enfeksiyon kapma olasılığınızı da azaltabileceğini ve ciddi hastalık riskinizi azaltabileceğini söyledi.

Hızlı testler de hayati öneme sahiptir. (Federal hükümetten hane başına dört adet ücretsiz test sipariş edebilirsiniz.) Belirtileriniz olduğunda veya maruziyet doğrulandıktan sonra test yapmak, virüse sahip olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olabilir. Daha eksiksiz bir tablo için 48 saat arayla iki test yapmalısınız. Eğer COVID hastasıysanız, belirtilerin başlamasından sonraki beş gün içinde alırsanız ciddi hastalık ve ölüm riskini önemli ölçüde azaltan Paxlovid’e hak kazanabilirsiniz.

En riskli faaliyetler nelerdir?

Risk büyük ölçüde bir yerin ne kadar kalabalık olduğuna ve orada ne kadar zaman harcadığınıza bağlıdır. Örneğin bir markete uğrarsanız riskiniz muhtemelen minimum düzeydedir; Dolu bir konser salonunda saatlerce maskesiz durursanız, bu daha yüksektir.

Chicago’daki Kuzeybatı Tıp Kapsamlı COVID-19 Merkezi’nin eş direktörü Dr. Marc Sala, “Çok sayıda insanla birlikte kapalı alanda olduğunuzda risk hala oradadır” dedi. Metroda veya otobüste maske takmak iyi bir fikirdir. Havalandırmaları nedeniyle uçaklar muhtemelen daha az risklidir ancak yine de özellikle uçağa binerken ve uçaktan inerken maske takmak isteyebilirsiniz.

Chin-Hong, bara gitmek gibi herhangi bir iç mekan etkinliğinin risk dereceleri olduğunu söyledi. Mekan ne kadar meşgul? Açık bir pencerenin yanına oturabilir misin? Yeni binalar genellikle daha iyi havalandırmaya sahiptir ve yer ne kadar büyükse diğer insanlardan o kadar uzakta olabilirsiniz, bu da enfeksiyon olasılığını azaltır. Ve vakalar arttığında her şey daha riskli hale geliyor. COVID-19 vakalarına ilişkin net veriler bulmak zordur ancak riskiniz hakkında daha iyi bir fikir edinmek için yerel hastaneye yatış oranlarını ve atık su verilerini kontrol edebilirsiniz.

Eğer COVID’e maruz kalırsam ne zaman temize çıkarım?

Chin-Hong, koronavirüs geliştikçe virüse maruz kalma ile semptomların ortaya çıkması arasındaki sürenin kısaldığını söyledi. Artık çoğu insanın virüse maruz kaldıktan üç gün sonra testlerinin pozitif çıkma eğiliminde olduğunu söyledi. Ancak birçok insan için hızlı bir testte pozitif sonuç çıkması tam bir hafta sürer. (Moleküler testler daha hassastır ancak doktor muayenehanesi dışında bulunması daha zordur.) Ancak bir haftalık süreyi aştığınızda muhtemelen temize çıkarsınız.

Hastayım ama bunun COVİD olup olmadığından emin değilim. Planlarımı iptal etmeli miyim?

Bu sizin ve çevrenizdeki insanların riskten ne kadar kaçındığına bağlıdır. Bu aynı zamanda kiminle vakit geçirdiğinize de bağlıdır; örneğin daha yaşlı bir akrabanızı ziyaret ediyorsanız, randevunuzu yeniden planlamak isteyebilirsiniz.

Ve birlikte vakit geçirdiğiniz kişilere kendinizi iyi hissetmediğinizi söylemek isteyebilirsiniz.

Chin-Hong, “Tıpkı geç kalacağınız zaman insanları bilgilendirdiğiniz gibi, onları sahip olduğunuz belirtilerle bilgilendirir ve onlarla pazarlık yaparsınız” dedi. Örneğin bir akşam yemeği partisini dışarıya taşıyabilir veya planları başka bir geceye kaydırabilirsiniz. Nezlenin soğuk algınlığından mı, gripten mi, yoksa Kovid-19’dan mı kaynaklandığını belirlemenin tek yolu genellikle test yapmaktır.

Chin-Hong, ateşiniz varsa evde kalın dedi. Bu muhtemelen bulaşıcı olduğunuzun bir işareti.

Daha yeni KOVİD geçirdim. Yine de dikkatli olmam gerekiyor mu?

Son üç ayda koronavirüse yakalandıysanız ona karşı oldukça iyi korunuyorsunuz. Bu pencerede hâlâ yeniden enfekte olabilirsiniz, ancak bu çok daha az olasıdır çünkü dolaşan varyantlar benzerdir.

Tatil için eve gidiyorum. Seyahatimden önce karantinaya almalı mıyım?

Büyük bir toplantıdan önceki beş gün içinde maskesiz başkalarının yanında geçireceğiniz zamanı sınırlamak gibi ekstra önlemler almayı düşünün. Khabbaza, belirtileriniz konusunda dikkatli olun dedi. Ayrıca önceden test etmek isteyebilirsiniz.

Al-Aly, “Riski tamamen ortadan kaldırmak zor” dedi. “Ama kişinin riskini azaltabilirsiniz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM