CHP lideri Kılıçdaroğlu; Türkiye Suriye’deki Esad rejimiyle temasa girmeli

CHP lideri Kılıçdaroğlu; Türkiye Suriye’deki Esad rejimiyle temasa girmeli

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk hükümetinin Afrin’de sürmekte olan operasyonu kapsamında Suriye’deki Beşar Esad rejimini kullanmaya çağırdı.

“Türkiye ile Suriye arasında barışın sağlanması, iki ülke arasındaki yakınlaşmanın sağlanması ve birlikte [Suriye’nin] toprak bütünlüğünün korunmasına odaklanma biçimi, Türkiye ile Suriye arasında diyalog kurmaktır. Terör örgütünün bu ülkede barınak istememesi halinde Suriye’ye bir şekilde müdahale etmeliyiz “dedi. Kılıçdaroğlu, Ankara bürosu basın organları şeflerine 29 Ocak’ta söyledi.

“Suriye ile ilişkileri onarmak için atılacak adımların atılması gerektiğine inanıyoruz” diye ekledi.

Ankara, Esad’ın muhalefet gruplarını askeri yöntemlerle sertçe çürütmeyi seçmesinin ardından 2011’in sonlarında Şam ile siyasi ilişkileri kesti.

Kılıçdaroğlu’nun araması, Demokratik Birlik Partisi (PYD) silahlı kanadı olan ve yasadışı olan Kürdistan İşçi Partisi’ne bağlı Suriye Kürdistan Halk Koruma Birimlerine (YPG) karşı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin “Operasyon Zeytin Şubesi” nin 10. gününde geldi. (PKK).

CHP, operasyona verdiği desteği açıklamış ancak Mart 2011’de Suriye’deki kargaşanın başlangıcından bu yana Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) politikalarına yönelik eleştirileri de yinelemiştir. Kılıçdaroğlu, AKP’yi “Ortadoğu bataklığı olarak adlandırdığı yere atlamakla suçlamıştır. “Suriye içişlerine müdahale ederek hükümeti Suriye iç savaşının erken safhalarında YPG’ye uluslararası meşruiyet kazandırmaya çağırdı.

“Ankara’da Salih Müslümanı kırmızı halılarla barındıran siz değildiniz?” Diye sordu Kılıçdaroğlu, 2015 yılının ortalarından önce Ankara’ya sık sık ziyaret eden eski PYD başkanından bahsetti.

“Afrin operasyonu sırasında öldürülenlerin sorumlusu kim? PYD’yi kim ev sahipliği yaptı? Bunu bir terör örgütü olarak kabul etmezseniz, Birleşik Devletler de onu kabul etmez. Sonra fikrinizi değiştirdiniz ve bir terörist grup olarak belirlediniz, ancak ABD aynı şeyi yapmadı. Bu sıkıntıyı yaratan sizin politikanızdı “dedi.

Ordu’nun başarısı FSA tarafından gölgede bırakılmamalıdır

Kılıçdaroğlu, operasyonun ağırlıklı olarak Sünni Araplar ve Türkmenler olmak üzere çeşitli muhalefet gruplarından alınan Özgür Suriye Ordusu (FSA) ‘nın katılımıyla gerçekleştirilmesinden rahatsızlık duyduğunu da belirtti.

“Bir ordu, kahramanca bir ordu var. Zor koşullar altında kavga eder. Fakat burada bir anlamda ordumuzun kahramanlığını FSA’ya aktarıyoruz. Niye ya? Bu FSA nedir Ordumuzun bu grupla ilişkisi olması bizi rahatsız ediyor “dedi.

CHP Genel Sekreteri Öztürk Yılmaz’ın yaptığı konuşmada, FSA’nın “kısmen cihad teröristlerinden” oluştuğu ve el-Kaide ve El-Nusra militanları da dahil olmak üzere yaptığı açıklama da belirtildi.

CHP Şam’ı ziyaret etmeyi düşünüyor

Öte yandan Kılıçdaroğlu, önümüzdeki dönemde Türkiye ile Suriye arasındaki kopuk bağların iyileştirilmesine yardımcı olmak için Şam’ı ziyaret etmeyi planladığını açıkladı.

“Şam ziyareti olasılığını değerlendiriyoruz. CHP lideri, Türkiye ile merkezi hükümet arasında ikili ilişkiler için temas mekanizmalarının açılmasına önem veriyoruz “dedi. Cumhurbaşkanı, böyle bir ziyaretin ne zaman başlayacağına ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir görüşme yapıp yapmayacağına dair herhangi bir ayrıntı açıklamadı.

CHP, daha önce Ankara’nın bağlarının şiddetlendiği bölgesel ülkelere, Irak ve Mısır da dahil olmak üzere benzer heyetler dağıttı.

Barış yanlısı gruplara baskı uygulandı

Kılıçdaroğlu, hükümete Suriye’deki operasyonu durdurma çağrısında bulunan muhaliflere yönelik yasal ve idari tedbirleri de eleştirdi.

“Afrin operasyonu konusunda farklı görüşlere sahip olanlar üzerinde açık bir baskı var. “Savaşa Hayır” diyerek pek çok kişi gözaltına alındı. Demokrasiyi, düşüncelerin ifade edilmesine izin verilmeyen bir ülkede konuşamıyor “dedi.

‘Afrin op, erken seçim için kullanılmamalı’

Kılıçdaroğlu, hükümetin bu yıl erken başkanlık ve parlamento seçimleri yapmayı seçebileceği yönündeki beklentisini tekrarladı ve “Operasyon Zeytin Şubesi” nin politik kazanç için “siyasileştirilmemesi” gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

“Erken anket olasıdır. Ancak Afrin operasyonunu erken seçimlerde kullanmanın doğru olmayacağını söylemeliyim. Bu operasyon AKP değil, bu halkın ordu tarafından yapılmaktadır. Bu, Türkiye’nin mücadelesidir “dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM