Dışişleri Bakanlığından Masum Filistinlileri Öldüren İsrail’e Kınama

Dışişleri Bakanlığından Masum Filistinlileri Öldüren İsrail’e Kınama

Amerika’nın Kudüs’ü İsrail’in Başkenti olarak tanımasının ardından olaylar hız kesmeden devam ediyor. Kudüs’te gerçekleştirilen protestolar sırasında İsrail güvenlik güçleri 4 masum Filistinliyi katlederken yüzlercesinin de yaralanmasına neden oldu.

ABD’nin Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanımasını protesto eden Filistinlilere müdahalede bulunarak 4 kişinin ölümüne yol açan İsrail ordusunun bu tutumuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi.

Bakanlık, Filistinlilerin tüm dünyanın tepkisini toplayan kararı Kudüs’te protesto etmek için toplandığı sırada, İsrail güçlerinin orantısız güç kullanarak 4 Filistinliyi öldürmesi ve yüzlercesinin yaralamasıyla ilgili üzüntü ve endişe duyduklarını belirtti. Bakanlık ayrıca, İsrail’in şiddet uygulamasını kınadı.

Bakanlık, İsrail’in başkenti Kudüs’te bu kararı protesto etmek için toplananFilistinli göstericilere karşı İsrail güçleri tarafından uygulanan şiddet içerikli müdahale nedeniyle, İsrail’i kınadıklarını ve gösterilerde orantısız güç kullanılmasından dolayı üzüldüklerini aktardı.

Açıklamada,, Kudüs’ün durumuna ilişkin uluslararası hukuk ve ilgili tüm Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına aykırı ABD tarafından yapılan açıklamayı parelel olarak işgal altındaki kutsal kentte protesto gösterileri başlatan Filistinlilere karşı İsrail güçleri tarafından şiddet ağırlıklı müdahalede bulunulduğu kaydedildi.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Protesto gösterileri düzenleyen Filistinlilere karşı İsrail güçlerince yapılan müdahale neticesinde 4 kişinin hayatını kaybetmesinden ve yüzlerce Filistinlinin yaralanmasından büyük üzüntü ve endişe duyuyoruz. İsrail’in orantısız güç kullanımını şiddetle kınıyoruz.” denildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM