Elektrik depolama Kıbrıs için önemli bir hedef

Elektrik depolama Kıbrıs için önemli bir hedef

Kıbrıs Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yorgo Papanastasiou, yeşil enerjinin reddedilmemesi için önümüzdeki 18-24 ay içinde enerji depolama sorununa bir çözüm bulma hedefini belirledi.

Lefkoşa’da Yeşil Enerji Grubu’nun düzenlediği basın toplantısında konuşan bakan, Kıbrıs’taki enerji sisteminin, rekabetçi bir elektrik piyasasını işletme çabalarına odaklanarak, tamamen yeniden yapılanmaktan geçtiğini kaydetti. 

İyileşme ve Direnç Planı’nın bütçelenen kaynaklarının %41’inin yeşil geçişle ilgili olduğunu, Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın 2021-2027 dönemi için 590 milyon avro temin ettiğini ve bunun ağırlıklı olarak mali teşvikler vermek için kullanılacağını sözlerine ekledi. enerji verimliliği ve RES yatırımları için haneler, işletmeler ve kamu kurumları.

Papanastasiou, Kıbrıs pazarının küçük ve izole olması nedeniyle, RES girişinin özellikle zor olduğunu belirterek, depolama sistemlerinin ve mevsimsel talebin bulunmadığının altını çizdi. Yetkili, Kıbrıs’ın hala ithal petrol ürünlerine bağımlı olduğunu ve uluslararası piyasalardaki fiyat dalgalanmalarına karşı savunmasız olduğunu da sözlerine ekledi.

Papanastasiou, yukarıda belirtilenler göz önüne alındığında, ülkenin enerji arz güvenliğinin güçlendirilmesinin, ülkenin enerji izolasyonunun sona erdirilmesinin ve rekabetçi elektrik piyasası ile iç doğal gaz piyasasının işleyişinin sağlanmasının hayati önem taşıdığını belirtirken, 5,4 milyon Euro’ya atıfta bulundu. Kıbrıs Yarın programı tarafından rekabetçi elektrik piyasasının yönetim sistemi için sağlanmıştır ve Avrasya Ara Bağlantısı, Kıbrıs-Yunanistan-İsrail elektrik bağlantısı için 100 milyon Euro’luk finansman sağlanmıştır. 

Ayrıca, ağın akıllı sayaçlar aracılığıyla genişletilmesi, yükseltilmesi ve dijitalleştirilmesi için Avrupa fonlarından 120 milyon Avro ve enerji depolama sistemlerinin teşviki için 40 milyon Avro sağlandığını söyledi.

Bakan, iç doğal gaz piyasasıyla ilgili olarak, bakanlığın Vassiliko’daki sıvılaştırılmış doğal gaz ithalat terminalinin uygulanması ve doğal gaz sahalarından bir boru hattı aracılığıyla enerji üretimi amaçlı doğal gaz tedariki için eylemleri yoğunlaştırdığını kaydetti. enerji arz güvenliğini güçlendirirken Kıbrıs’ta elektrik fiyatını düşürmek temel amaçtır. Doğal gazın ekonomiye sayısız fayda sağlayacağını da vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM