En Dominant İnsanların Kırmızı Karakterliler

En Dominant İnsanların Kırmızı Karakterliler

Edirne Belediyesi’nin bünyesinde kurulan Edirne Akademi’de İletişim Bilim/Stratejik İletişim dersine giren Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı ve İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Pınar Seden Meral, insanların dört ayrı karaktere ayrıldığını, en dominant insanların ise kırmızı karakterli kişiler olduğunu söyledi.

Edirne Belediyesi’nin bünyesinde kurulan Edirne Akademi’de dersler İletişim Bilim/Stratejik İletişim dersiyle devam etti. Edirne Akademi’ne gerçekleştirilen derste ilk olarak İletişim Sosyoloğu Doç. Dr. Serdar Taşçı, Edirne Akademi’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı ve İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Pınar Seden Meral da insanların en az kendini tanıdığını söyledi. İnsanların yeterince kendilerini tanımaya zaman ayırmadığını belirten Meral, “Kendini tam anlamıyla tanımak, kendini tam anlamıyla kabullenmek bir zihinsel olgunluk gerektiriyor. Kendimizi tanıdığımızda potansiyelimizi de açığa çıkartıyoruz. Bizi ne sinirlendirir? Ne üzer? Ne mutlu eder? Tüm bunların farkına varıyoruz. Bulunduğumuz ortamları da buna göre düzenliyoruz. Kendini bilerek, ‘Hayır’ demek ya da arzu ve hevesle ‘Evet’ diyerek, hayatımızı düzene koyabiliriz. İlk sormamız gereken soru ‘Kendimizi tanıyor muyuz?’ Doğru iletişim kurmak çok önemli. İletişim aslında bir etkileşimdir. Yorgun ve stresli olduğumuzda, karnımız aç olduğunda çatışmalara daha fazla açık oluyoruz. Bunu önlemek elimizde…Huzurlu bir ortamda bulunmayı arzu ediyorsak iletişim sorumluluğunu almak gerekiyor. Kendimizi tanımadan başkalarını tanıyamayız. Karakterlerimiz, çalışma tarzını da etkiliyor” ifadelerine yer verdi.

İnsanları dört karaktere ayıran Doç. Dr. Meral, “Sarı renkli karakterlerin çok hareketli olduğunu söyledi. Kahkahaları, ses tonları yüksektir, sürekli hareket halindedir. Canlılığı diğerlerine göre daha belirgindir. Arkadaş canlısıdır. Yabancılarla kolaylıkla ilişkiler kurabilirler. Girişken ve enerjiktir. Neredeyse hiç yorulmazlar. Masa başı iş sevmezler. Sarı karakterli öğrencilerin, derste kısa sürede dikkatleri dağılır. Aktif ve sportif işlerden hoşlanırlar. Ayrıntıyı çok sevmezler, unutkan ve dalgınlardır. Geniş bir çevreye sahiptir. Sarı karakterli birisini sevmemek mümkün değil. Diğer gruplara göre daha az düzenlidirler” dedi.

Mavi karakterli kişiler mükemmeliyetçi ve düzenli olduğunu anlatan Doç. Dr. Meral, “Her şeyleri uyum içindedir. Ahenge en anlamda önem verirler. Bu düzene uygun olmasını beklerler. Kurallara en çok bağlı olan karakterlerdir. Bazen hayatı zorlaştırabilir. Hesaplı ve kitaplı insanlardır. Her durum için bir başka planı daha vardır. Çok yönlü düşünür. Hassas insanlardır. Duygularını açıkça ifade etmezler. Maviler en detaycı gruptur.            Kırmızı karakterli kişiler dominanttır. Kıyafetleri ve duruşlarıyla kırmızı karakterli kişileri ayırt edebilirsiniz. Gücü seven kişilerdir. Gücünü kabul ettirmek ister. Sonuç odaklıdır. Kırmızı karakterli bir yöneticiyle anlaşmakta zorlanabilirsiniz. Süreçte yaşananları önemsemezler, onlar için sonuç önemlidir. Süreçte yaşadığınız sıkıntıyı aktardığınızda bununla pekte ilgilenmez. En zorlayıcı özelliği herkesin kendisi gibi düşünüp davranmasını beklerler. Güçlü oldukları için saygı görürler. Gereksiz konuşmalardan pek fazla hoşlanmazlar. Eleştirilmekten hoşlanmazlar” ifadelerine yer verdi.

Yeşil karakterli kişiler; barışçıl ve sakin olduğunu anlatan Doç. Dr. Meral, “Sesleri yükselmez, öfkelerini belli etmezler. Mutlu ve halinden hoşnut görünür. Çok sabırlıdırlar. İyi bir dinleyicidir.  Daha küçük gruplar halinde çalışmaktan hoşlanırlar, öyle ortamlarda güvende hissederler. Huzur ve güvenli ortamları severler. Kavga edilen ortamlardan hoşlanmazlar. Kamera arkasında kalmayı tercih ederler” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM