Erdoğan’dan İran Olaylarına İlişkin Ruhaniye Telefon

Erdoğan’dan İran Olaylarına İlişkin Ruhaniye Telefon

İran’da yaklaşık 1 haftadır süren ve 22 İranlı vatandaşın hayatını kaybettiği çok sayıda gözaltı olduğu şiddetli olaylardan dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan İranlı mevkidaşı Hasan Ruhani ile telefon görüşmesi yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ruhani telefonda görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan İranli mevkidaşı İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile İran’da yaşanılan gösterileri telefonda görüştü.

Erdoğan İran ülkesindeki toplumsal huzur ve istikrarın korunmasına önem verdiğini belirtirken halkın gösterilerde kanunların çiğnenmemesi konusunda çağrısının isabetli olduğu belirtti.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani Erdoğan’a duyarlılığından dolayı teşekkür ederek olayların birkaç gün içersinde sona ermesini istediklerini söyledi.

İRAN OLAYLARINDA SON DURUM

İran’da Perşembe gecesinden bu yana devam eden ekonomik protestolarda en az 22 kişi hayatını kaybetti. Gösterilerin 6. gününde tehlikeli bir gelişme yaşandı. İran’da hükümet yanlısı on binlerce kişinin sokaklara inerek yürüyüş yaptığı açıklandı.

İran devlet televizyonu, ülkenin çeşitli kentlerinde İran bayrakları ve ruhani lider Ayetullah Ali Hamaney’in resmini taşıyan göstericilerin görüntülerine yer verdi. Ahvaz, Kermanşah, İlam ve Gürgan kentlerinde göstericiler “halkı kışkırtanlara ölüm”, “önderden emir bekliyoruz”, “damarlarımızdaki kan önderimize feda olsun” sloganları attı.

İngilizce yayın yapan Press TV adlı televizyon kuruluşu da rejim yandaşı gösterilerin “şehirlerde kan dökülmesine yol açan şiddeti protesto amacı taşıdığını” duyurdu.

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle patlak veren gösteriler kısa zamanda rejimi protesto eylemlerine dönüşmüş, göstericilerle polis arasında çıkan çatışmalarda en az 22 kişi ölmüş, yüzlerce gösterici de tutuklanmıştı.

HAMANEY DIŞ GÜÇLERİ SUÇLAMIŞTI

Ayetullah Ali Hamaney Salı günü yaptığı konuşmada protesto gösterilerinden “İran’ın düşmanlarının” sorumlu olduğunu söylemişti.

İran’ın ruhani lideri Hamaney, “İran’ın düşmanları son günlerde nakit, silah, istihbarat ve politika gibi yollarla İslam Cumhuriyeti’nin içinde sorun çıkarmaya çalışıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM