G-7, çok uluslu firmaların vergi kaçırmasını caydırmak için geri adım attı

G-7, çok uluslu firmaların vergi kaçırmasını caydırmak için geri adım attı

Yedi zengin demokrasiler Grubu, 5 Haziran’da , çok uluslu şirketleri düşük oranlı ülkelerde kârlarını saklayarak vergiden kaçınmaktan caydırmak için en az %15’lik bir küresel asgari kurumlar vergisini destekleme konusunda anlaştılar .

Londra’da toplanan G-7 maliye bakanları, ABD merkezli teknoloji devleri de dahil olmak üzere dünyanın en büyük şirketlerinin çok sayıda satışlarının olduğu ancak fiziksel merkezlerinin olmadığı ülkelerde vergi ödemesini sağlama önerilerini de onayladı.

Ev sahibi İngiliz Hazine başkanı Rishi Sunak, anlaşmanın “küresel vergi sistemini küresel dijital çağa uygun hale getirmek ve en önemlisi adil olduğundan emin olmak için küresel vergi sistemini reforme edeceğini, böylece doğru şirketlerin doğru yerlerde doğru vergileri ödemesini sağlayacağını” söyledi. ”

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, anlaşmanın “kurumlar vergilendirmesinde en dibe giden yarışı sona erdirecek ve ABD ve dünyadaki orta sınıf ve emekçiler için adaleti sağlayacak küresel bir anlaşmaya varılması için “muazzam bir ivme sağladığını” söyledi. ”

Uluslar, karlarını vergi cennetlerindeki yan kuruluşlara tahsis etmek için muhasebe ve yasal şemaları kullanarak şirketleri yasal olarak vergi ödemekten nasıl caydıracakları sorusuyla yıllardır boğuşuyorlar – genellikle küçük ülkeler, şirketleri düşük veya sıfır vergi ile cezbediyor olsa da, firmalar orada çok az gerçek iş yapıyor. Vergi konularına ilişkin uluslararası tartışmalar, ABD Başkanı Joe Biden’ın şirket karları konusunda küresel minimum en az %15 ve muhtemelen daha yüksek olması fikrini desteklemesinin ardından hız kazandı.

Maliye bakanları toplantısı, 11-13 Haziran’da İngiltere’nin Cornwall kentinde yapılması planlanan G-7 liderlerinin yıllık zirvesi öncesinde gerçekleşti. G-7’nin onayı, Paris’te 135’den fazla ülke arasında yapılacak daha geniş müzakerelerde ve Temmuz ayında Venedik’te 20 kişilik bir maliye bakanı grubu toplantısında bir anlaşma için ivme oluşturmaya yardımcı olabilir.

Profesyonel hizmetler firması KPMG’de vergi müdürü ve eski bir Hazine Bakanlığı yetkilisi olan Manal Corwin, toplantıda önemli ülkelerin asgari %15’lik oran da dahil olmak üzere birçok kilit konuda nerede durduğunu netleştirdiğini söyledi.

“Küresel olarak tartışılmakta olan bazı temel özellikler etrafında fikir birliği olduğuna işaret etmek gerçekten çok önemliydi, bu yüzden G-20 ile bunun bir sonraki aşamasına geçme ivmesine sahipler” dedi.

Cumartesi günü onaylanan vergi teklifleri iki ana bölümden oluşuyor. İlk kısım, ülkelerin, fiziksel varlığı olmayan ancak örneğin dijital reklam satışı yoluyla önemli satışları olan şirketler tarafından kazanılan kârların bir kısmını vergilendirmesine olanak tanır.

Fransa, Google, Amazon ve Facebook gibi şirketler tarafından Fransa’da kazanıldığını düşündüğü gelirlere kendi dijital hizmet vergisini uygulayarak konu üzerinde tartışma başlatmıştı. Diğer ülkeler de bunu izledi.

ABD, bu ulusal vergileri, Amerikan firmalarını uygunsuz bir şekilde dışlayan adil olmayan ticaret önlemleri olarak görüyor.
Cumartesi günü yapılan anlaşmanın bir parçası, diğer ülkelerin tek taraflı dijital vergilerini küresel bir anlaşma lehine iptal edecekleri.

Facebook’un küresel ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı Nick Clegg, anlaşmanın ticari kesinliği artırmaya ve küresel vergi sistemine halkın güvenini artırmaya yönelik büyük bir adım olduğunu söyledi, ancak bunun şirkete mal olabileceğini kabul etti.

Clegg, Twitter’da “Uluslararası vergi reformu sürecinin başarılı olmasını istiyoruz ve bunun Facebook’un daha fazla vergi ödemesi anlamına gelebileceğini kabul ediyoruz” dedi.

G-7 bildirisi, ABD’nin, “dijital olsun ya da olmasın, en büyük ve en karlı çok uluslu şirketlerin kazançlarının bir kısmını kendi sınırları içinde iş yapıyorlarsa vergilendirmesine izin veren bir ABD önerisini yansıtıyor. Ülkelere %20 vergi hakkı verilmesini destekledi” %10’luk bir kar marjını aşan yerel karlar veya daha fazlası.

Avrupalı ​​meslektaşlarına büyük ABD teknoloji firmalarının dahil edileceğine dair güvence verip vermediğini soran Yellen, anlaşmanın “büyük kârlı firmaları kapsayacağını ve bu firmaların neredeyse her tanıma göre uygun olacağına inanıyorum” dedi.

Önerinin diğer ana kısmı, ülkelerin ana şirketlerinin denizaşırı kârlarını en az %15 oranında vergilendirmesidir. Bu, karları çok düşük vergili birkaç ülkeye kaydırmak için muhasebe planlarını kullanma uygulamasını caydıracaktır çünkü denizaşırı ülkelerde vergilendirilmemiş kazançlar, merkez ülkede ilave bir vergi ile karşı karşıya kalacaktır.

Ülkede Biden, şirketlerin denizaşırı kazançları için eski Başkan Donald Trump döneminde yürürlüğe giren %10,5-13,125’ten bir artışla %21’lik bir ABD vergi oranı teklif ediyor. ABD oranı küresel minimumdan daha yüksek olsa bile, fark vergiden kaçınma olasılığını ortadan kaldıracak kadar küçük olacaktır. Biden’ın önerisi kongre onayı gerektiriyor.

KPMG’den Corwin, teklifin tam olarak hangi “en büyük ve en kârlı” çokuluslu şirketlerin kapsanacağı ve ülkeler kimin hak sahibi olduğu konusunda anlaşamazlarsa şirketlerin çifte faturalandırmadan nasıl korunacağı da dahil olmak üzere birçok kilit noktada nihai açıklamanın sessiz kaldığını söyledi. onları vergilendirin. Bu karmaşıklıklar, G-20 müzakereleri ve Paris’te devam eden Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı müzakereleri için yem.
Corwin, “Şeytan ayrıntıda gizlidir,” dedi.

7’li Grup, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri arasında resmi olmayan bir forumdur. Avrupa Birliği temsilcileri de katılıyor. Kararları yasal olarak bağlayıcı değildir, ancak liderler forumu siyasi etki uygulamak için kullanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM