George Bizos’un iki Ithacas’ı

George Bizos’un iki Ithacas’ı

George Bizos ile hatırlayamayacak kadar küçükken tanıştım. O ve babam, Güney Afrika’nın Yunan toplumunun genç üyeleri olarak birbirlerini yıllardır tanıyorlardı. “George Amca’nın” benim yaşımdaki üçüncü oğlu Alexi ile arkadaştım. George’la ilgili ilk anılarım, kayınvalidesinin evinde bazı Pazar öğle yemeğidir. Her zaman kendi yetiştirdiği sebzelerden yapılmış büyük bir salata hazırlardı.

Ayrıca, sert bir ırk ayrımcılığının dayatıldığı bir ülkede, Helen eğitiminin ideallerini her ırktan çocuk için somutlaştıracak bir okulun kurulması için para topladığını da hatırlıyorum. George Amca, yeni ülkesinde başarılı olan ve doğduğu yere olan sevgisi hiç bozulmadan kalmış bir diaspora Yunanının parlak bir örneğiydi. Görünmeyen şey, sade görüntünün altında – gür bıyık, ışıltılı, keskin bakışlar, cömertlik ve nezaket – tüm Güney Afrika halkı için adalet, özgürlük ve haysiyet için cesur ve yorulmak bilmez bir savaşçının kalbini atmasıydı.

Büyürken Bizos’un, Nelson Mandela’yı ve Afrika Ulusal Kongresi’nin (ANC) diğer liderlerini 1964’te apartheid’e karşı mücadelelerinden dolayı suçlu bulundukları büyük davada savunan hukuk ekibinin bir üyesi olduğunu öğrendim.

Savcılığın istediği idam cezasından kaçarak müebbet hapis cezasına çarptırıldılar. Sadece yıllar sonra, çoğumuz Mandela ve Bizos arasındaki dostluğun derinliğini (aynı üniversitede hukuk öğrencisi olduklarından beri) ve Bizos’un Mandela’nın 27 yıllık hapishanesinde oynadığı rolü, ailesini destekleyerek, devlet şiddeti mağdurları veya ülkenin her köşesinde ailelerini temsil ediyorlar. Otobiyografisinde Mandela, Bizos’tan kızlarından birinin müstakbel damatını kontrol etmesini istediğini çünkü hapishanede olduğu için bunu kendisi yapamayacağını belirtiyor.

Bizos ayrıca, hapisteki liderin hükümetle yaptığı görüşmeler sırasında Mandela ile ANC’nin sürgündeki liderliği arasında bir bağlantı görevi gördü, bu da Mandela’nın serbest bırakılmasına ve birkaç yıl sonra serbest seçimlere yol açtı. O zamana kadar, George Bizos veya George Amca, insan haklarının savunmasına büyük katkılarından dolayı Güney Afrika’da tanınan bir isim haline geldi. Keskin zekası, çapraz sorgulama becerisi, hukuk bilgisi, kurbanlarla empati kurması, adaletsizliğe öfkesi ve klasiklere olan sağlam temeli ile bir mahkemeyi çoğu zaman apartheid rejiminin suçlarının bir vitrinine çeviriyordu. .

Apartheid’in sona ermesinden sonra, ölüm cezasının kaldırılmasını savunan ve başarılı olan yeni bir anayasa ve Haklar Bildirgesi’nin yazılmasına önemli katkılarda bulundu. Savunmasız ve ötekileştirilmiş kişilere ücretsiz hizmet veren Hukuk Kaynakları Merkezinde birçok verimli yıl geçirdi. ANC seçimleri kazandıktan sonra, Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu’nda apartheid dönemi suçlarının kurbanlarını temsil etti ve ayrıca 2012’de polis tarafından öldürülen 34 grevci madencinin aileleri için adalet için savaştı. Hayatı boyunca sadık kalmanın önemini gösterdi. Kim olduğumuza, nerede olduğumuza ve hükümette kim olduğumuza bakılmaksızın adalet ideali.

George, 1941’de Nazi işgali altındaki Yunanistan’ın Mora Yarımadası’ndaki Vasilitsi köyünü 13 yaşındayken terk etmişti. Yedi Yeni Zelanda askerini tekneyle Girit’e götürmek için babası Anthony’ye eşlik etti. Fırtınalı bir denizde birkaç gün ve gecenin ardından, grup bir İngiliz savaş gemisi tarafından alındı ​​ve Mısır’a götürüldü. Oradan baba ve oğul Güney Afrika’ya gitti. George, isteksiz bir hükümet tarafından nihayet Güney Afrika vatandaşlığı verildiğinde 1972’de Yunanistan’ı tekrar ziyaret edebildi.

Yunanistan’ı erken yaşta terk etmesine rağmen, Yunan felsefesi ve edebiyatının öğretileri olan demokrasi ve adalet ilkeleri, hayatı boyunca ona yol gösterici ışıklar olmuştur. Mandela, 1964 davasında iskelede yaptığı konuşmada, “demokratik ve özgür bir toplum ideali” için ölmeye hazır olduğunu söylemeyi planlıyordu. Bizos, Özür yazısında Sokrates’in yargıçlarını onu idam cezasına çarptırdığını iddia ederek, Mandela’yı beyanına “gerekirse” sözlerini eklemeye ikna etti. İkili, Perikles’in (Thukydides’in aktardığı) yasaları yürürlükten kaldırmaya çalışanların “kendilerinin de tehlikede olacakları ve korunmalarına ihtiyaç duyacakları bir zamanın gelebileceğini” hatırlamaları gerektiği açıklamasında olduğu gibi adaleti de tartışacak. Felsefeyle ilgili olarak, “Özellikle stoacıların Nelson’ın siyasi görüşlerinin gelişimi üzerinde önemli bir etkisi oldu.

Bizos, ressam Rita Daflos ile baroya kabul edildiği 1954 yılında evlendi. Birlikte dolu ve mutlu bir hayatı paylaştılar. Üç oğulları vardı: Her ikisi de cerrah olan Kimon ve Damon ve bir mühendis olan Alexi; yedi torunları vardı. Rita 2017’de öldü. “65 Yıllık Dostluk” ta, onun ve dört yıl önceki Mandela’nın ölümünü düşünüyor ve yazıyor, “Zilin yakında benim için çalacağını hayal ediyorum.”

George Bizos Yunanlıları her yerde gururlandırdı, ancak başlangıçta Güney Afrika’da çok az kişi onun tarafında yer aldı. Yaşamında ve çalışmalarında, antik Yunan mirasının zenginliğini ve modern Yunanlıların başarılarını sergiledi. Hem Güney Afrika’da hem de Yunanistan’da her yardım çağrısında hazır bulundu. Her iki ülkeyi de onurlandırdı ve onu onurlandırdılar. Otobiyografisi “Odyssey to Freedom” (2007), Yunan diasporasının büyük, gelişmekte olan kitabında önemli bir bölümdür. Sonunda, arkadaşı Kimon Friar’ın Cavafy’nin “Ithaca” çevirisinin son satırlarına göre hayatını ölçer.

Zavallı bulsan da, Ithaca seni aldatmadı.

Artık çok bilge, çok deneyim dolu oldun,

Bir Ithaca’nın anlamını anlamış olacaksınız.

“Hem beni doğuran ülkeyi hem de beni evlat edinen diğer ülkeyi sıkıştırdığımı gördüm. İkisini de benim Ithaca’m yaptım. Onların sevinçlerini ve üzüntülerini paylaştım ”diye yazdı Bizos. “Her iki Ithacas’ı da aklımda tuttum. Belki de bilge oldum; Kesinlikle çok deneyim kazandım. Ve şimdi kesinlikle şunu söyleyebilirim: Bu Ithakalar beni aldatmadı. ”

George Bizos 9 Eylül 2020 Çarşamba günü Johannesburg’daki evinde 92 yaşında öldü. Kız kardeşi Vaso Bizos ondan bir gün sonra Vasilitsi’de öldü. Devlet onuruyla cenazesi Perşembe günü Aziz Konstantin Yunan Ortodoks Katedrali ve Johannesburg Helen ‘da gerçekleşecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM