Eski tarif, siyasi marjlara yol açacak

Eski tarif, siyasi marjlara yol açacak

Yunan halkının büyük çoğunluğu bazı değerleri benimsiyor ve paylaşıyor. Örneğin Yunan bayrağının dalgalandığını gördüklerinde sevinirler ve hareket ederler. “Onu büyütmek için faşist olmalı” diye düşünmüyorlar. Kaçak göç sorunu nedeniyle Atina’nın bir adasının veya mahallesinin dağıldığını gördüklerinde cehenneminden kaçmak için risk alanların acısını hissederken, aynı zamanda yerel halkın öfkesini de çok güçlü hissediyorlar. Yine, “Bağırıyorlarsa faşist olmalılar” diye düşünmüyorlar.

Bu anlayış birçok konuyla ilgilidir. İnsan haklarını ihlal etmeden yasa ve düzeni uygulama ihtiyacından ve püskürtmeli boyanmış ve yağmalanmış üniversite binalarına karşı isteksizlikten, sürekli ve artan bir tehditle karşı karşıya oldukları için Yunan Silahlı Kuvvetlerini güçlendirme ihtiyacına kadar. Bence sol, orta veya sağ kanat fark etmez. Bu temel ve aşikar görüşler çoğu Yunanlıyı birleştiriyor. İntikamcı bir ruh hali ile eski tarihi yaraları açmama iradesiyle birlikte. Yunanlılar tarihe saygı duyuyor, ancak 2020’deki fanatik tavırlar için bir bahane olarak değil.

SYRIZA lideri Alexis Tsipras, kurtarma mücadelesi adına bu Yunan seçmenlerinin çoğunu cezbetmeyi başardı. İnsanlar öfkeliydi, yorgundu ve haklı olarak ihanete uğramış hissettiler. Yüzde 3’lük onay oranı civarında dolanırken SYRIZA’nın görüşleriyle ilgilenmediler ve onları anlamadılar. Tsipras karşısında, Yunanistan’ın borç verenlerinden intikamını alacak ve ülkenin itibarını geri getirecek yeni bir Andreas Papandreu gördüler. Eski siyasi sistemi cezalandırdıklarından memnundular. Gerisi tarihe aittir.

Bugün, Tsipras yönetebileceğini kanıtlama ihtiyacı ile eski SYRIZA tarafından ifade edilen aşırılık ve ideolojik saflık arasında sıkışıp kaldı. Burada başka bir tuzak daha yatıyor. Bazı insanlar sosyal medya dünyasını toplumla karıştırır. Fanatizm ve hedeflenmiş nefret, bu yapay dünyada bazı siyasi savaşları kazanır, ancak toplumda kazanacakları kesin değildir. Bunun klasik bir örneği, Yunanistan’ın Meriç sınır bölgesindeki mülteci ve göçmenlerin silahlandırılmasına kararlı bir şekilde karşılık verdiğinde yaşanan olaydır. Yeniden yönetmek isteyen SYRIZA yetkilileri, mevcut yönetim gibi tepki vereceklerini ima ederken, partinin geri kalanı marjinal bir STK gibi konuştu.

Ülkeyi kim yönetmek isterse, ancak ortalama Yunanlıların anlayabileceği bir dilde konuşabilir. SYRIZA eski anti-sistemik tarife bağlı kalma hatasını yaparsa, bu, siyasi marjlara düşecektir, çünkü bu retoriğin “müşterileri” olabilir, ancak otantik anti-sistemik görüşleri başka yerlerde arayacaklardır. Ve bu tehlikeli bir şey.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM