Harcamaların %40’ına yakın kartlar

Harcamaların %40’ına yakın kartlar

Yunanistan’da geçen yıl plastik para ile yapılan işlemlerin değeri 54 milyar euro olurken, aynı dönemde 130 milyar euro’ya ulaşan toplam tüketici harcamalarının yüzde 38,5’ini oluşturdu.

Cardlink CEO’su Antigonos Papadopoulos’un Ethos Events tarafından düzenlenen Dijital Bankacılık Forumu’ndaki sunumunda belirttiği gibi, kartlı ödemelerin evrimi, dijital işlemlerin büyümesinin artık pandemi gibi olağanüstü koşullardan kaynaklanmadığını, günlük tüketici davranışının bir parçası haline geldiğini doğruluyor. .

Toplam 54 milyar Avro’nun 44,7 milyar Avro’su Yunan bankaları tarafından çıkarılan kartlarla ilgiliyken, yabancı bankalar tarafından verilen ve başta turistler olmak üzere yabancı uyruklu kişiler tarafından bu ülkede yapılan tüketici harcamaları 9,3 milyar Avro’ya ulaştı. Hacim olarak 2019’da 1 milyar olan işlemler, 2022’de 1,8 milyara yükseldi.

Cardlink’in banka ve kredi kartı kullanımına ilişkin verilerine göre bu yılki bu trend, 2023’ün ilk çeyreğinde %15 oranında büyümeye devam ederken, işlem adedindeki büyüme %17’ye ulaştı. Bu trendde Yunan kartları değer bazında %15,5, adet olarak %18 artışla baskın bir rol oynarken, yabancı kartlarla yapılan işlemler değer bazında %10 azalırken, adet olarak %9 arttı.

Cardlink rakamlarına göre, Papadopoulos’un “giderek daha fazla insanın kartlarıyla küçük alışverişler yapmaya alıştığını” belirttiği gibi, 10 €’ya kadar olan işlemler mağaza terminallerindeki işlemlerin yarısından biraz daha az. Spesifik olarak, %42 10 €’ya kadar, %8,5 5 €’ya kadar ve %7,5 sadece 2 €’ya kadar. Bu davranış e-ticarette benzerdir, çünkü işlemlerin %20’si 10€’ya ve %5’i 5€’ya kadar, işlemlerin %1’i ise 2€’ya kadardır.

Mastercard’ın Yunanistan, Kıbrıs ve Malta ülke müdürü Panagiotis Polydoros’un sunduğu verilere göre, kart kabul noktalarının, yani POS terminallerinin hızla genişletilmesi, son yıllarda kartlı işlemlerin yaygınlaşmasına yardımcı olmuştur. toplam 820.000 tüccar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM