HDP, üst mahkeme Demirtaş’ın dosyasını reddetti

HDP, üst mahkeme Demirtaş’ın dosyasını reddetti

Anayasa Mahkemesi Komisyonu, HDP’nin yerel mahkemenin hapis cezası kararının acil bir incelemesine ilişkin olarak , tutuklanan Halkların Demokratik Partisi ( HDP ) başkan adayının bireysel başvurusunu reddetti; çünkü HDP , başvuruda bulunmayan bir tüzüğe dayanma kararını eleştirdi.

HDP adayı Selahattin Demirtaş , Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, eski durum için onun hapis devamı için karar vermesi 29 Mayıs tarihinde üst mahkemeye itiraz HDP eş lider üzerinde çalışılmıştır “terör örgütü üyesi olmak”.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 24 Haziran’da yapılacak önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylığını onayladı. Demirtaş, mahkemenin şu anda cezaevinde bulunduğu dosyanın incelemesini ileri sürmesini istedi.

Demirtaş’ın avukatı Ramazan Demir, Hürriyet Daily News’e, “cumhurbaşkanlığı için aday olan bir kişi olarak, diğer beş aday gibi bir seçim kampanyası yapamayacağı için mahkemeye başvurduklarını ve bu durumun özgür seçim haklarının ihlal edildiğini söyledi. seçmenleri, seçimlerin tarafsızlığına ve meşruiyetine gölge düşürüyor. ”

Komisyon, dosyayı mahkemeye göndererek hapis cezası temyiz kararını verecek.

Mahkemenin ilgili komisyonu, Anayasa Mahkemesi içtihadına atıfta bulunarak, ihtiyati tedbir kararlarının ancak başvuranın yaşamı ve mülküne karşı ciddi tehditler olduğunda verilebileceğini belirten dosyanın derhal incelenmesine yönelik itirazı reddetmiştir.

HDP uygulama komisyonu kararını topraklı hangi tüzüğüne atıfta yer almadığını savunarak, komisyonun ret eleştirdi.

HDP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Mahkeme, 73 nolu yasa hükmünde kararnamenin bulunmadığının belirtilmesidir. Temyiz başvurusu, dosyanın daha önce incelenmesini talep eden tüzüğün 68. maddesine dayanmaktadır”.

HDP , “Anayasa Mahkemesinin temyiz edilmeyen bir taleple ilgili kararı, direktiflerle bir karar verdiğini açıkça gösteriyor” dedi.

Demirtaş Kasım 2016’da tutuklandı ve o zamandan beri hapishanede bulunuyor. Şimdiye kadar çoğunlukla kamuya açık ifadelerinin üzerinde 30’dan fazla suçlama yapıldı. Ancak, terör örgütü üyesi olduğu için yargılanan tek bir dava için hapiste.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM