Türkiye Rusya’nın S-500 füzelerinin ortak yapımını teklif ediyor

Türkiye Rusya’nın S-500 füzelerinin ortak yapımını teklif ediyor

Türkiye , Rusya’ya S-500 anti-balistik füze sistemlerinin ortak üretimini önerdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin muhalefetine rağmen , hükümetin S-400 füze sistemlerini Türk topraklarına yerleştirme konusundaki kararlılığını yinelediğini açıkladı.

Erdoğan, S-500’lerin ortak üretimi için Rusya’ya bir teklifte bulundum , ”dedi.

S-500’ler hala geliştirilme aşamasındadır ve 2020’de ek olarak, ancak mevcut S-400’lerin sofistike yüzeyden havaya füzelerine daha uzun bir menzile sahip olduğuna inanılmaktadır. Türkiye , S-400’lerin hava savunmasını Temmuz 2019’a kadar artırmalarını sağlayacak.

Bazı ülkelerin S-400’lerin Türk satın alımına karşı muhalefetine tepki olarak Erdoğan, Yunanistan’ın Rusya hava savunma sistemlerinin, S-300’lerin topraklarında daha eski bir versiyonuna sahip olduğunu hatırlattı.

“Yunanistan’ın S-300’leri var. S-300’leri olsa bile onlara hiçbir şey söylemiyorsunuz. Bu sistemler, NATO’nun dışında Suriye’de de konuşlandırılıyor ve hiçbir şey söylemiyorsunuz. Ancak Türkiye’ye gelince anlamak zor ”dedi Erdoğan.

Türkiye’yi doğrudan isimlendirmeden, Türkiye’nin silahlarını teslim etmediği için eleştirmesi, Türkiye’nin ödemelerini yapmasına ve Rusya’yı çok iyi şartlarda kredi vermekten ötürü selamladı.

“Ayrıca, S-400’lerin ikinci ve üçüncü aşamalarında ortak üretim yapacağız” diye ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM