Hindistan’la askeri bağlar derinleşiyor

Hindistan’la askeri bağlar derinleşiyor

Yunanistan Ulusal Savunma Genelkurmay Başkanı General Dimitris Houpis’in önümüzdeki hafta Hindistan’a yapacağı ziyaret, Atina ile Yeni Delhi arasındaki ikili ilişkilerin güçlendirilmesinde bir başka adım olacak. 

Özel kaynaklara göre Yunanistan ve Hindistan, tarihlerinde ilk kez, ordunun üç kolunun personel ve varlıklarının yanı sıra özel kuvvetlerle tatbikat ve ortak faaliyetleri içeren bir askeri işbirliği programı imzalayacak.

Kathimerini, iki ülkenin personelinin, Yunanistan askeri kuvvetlerinin Hindistan’daki ulusal ölçekli faaliyetlerde yer alacağı ve bunun tersinin de geçerli olacağı ortak eğitim programlarının taslağını şimdiden hazırladığını anlıyor. 

Hem Atina hem de Yeni Delhi tarafından düzenlenen Iniochos ve Tarang Shakti gibi uluslararası tatbikatlara katılım da planlanıyor. Ayrıca askeri personel değişimi ve bilgi, teknoloji ve yenilik alanlarında işbirliği de olacak.

Houpis’in mevkidaşı General Anil Chauhan ve diğer üst düzey yetkililerle ikili ve bölgesel güvenlik konularını görüşeceği, silah konularının da masada olacağı bildiriliyor.

Odak noktası Orta Doğu, Yunanistan’ın Yeni Delhi için hayati önem taşıyan Kızıldeniz’deki Avrupa Aspides Operasyonu’na katılımı, Hindistan Donanması, Ukrayna ve Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomik Koridoru (IMEC) ile işbirliği olacak. .

Askeri işbirliği programı önümüzdeki aylarda Yunan savaşçıların ilk kez Hindistan’a gitmesiyle uygulanmaya başlayacak. Yunanistan’ın Tarang Shakti’ye katılımının kesinleştiği ve Eylül ayında dört uçağın Asya topraklarındaki en büyük hava tatbikatlarından birine katılacağı bildiriliyor.

Uçağın tipi henüz belirlenmemiş olsa da, 332 Falcon Filosundan dört Rafale uçağının değerlendirilmesi yapılıyor çünkü bu uçaklar aynı zamanda Hindistan Hava Kuvvetleri tarafından da kullanılıyor. Ancak F-16 Viper’lar Pakistan’ın hava kuvvetlerinin omurgasını oluşturduğundan ve Hintli pilotlardan sık sık onlarla hava muharebesine katılmaları istendiğinden söz konusu değil. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM