İsrail Meclisi Skandal Bir Kudüs Kararına İmza Attı

İsrail Meclisi Skandal Bir Kudüs Kararına İmza Attı

İsrailli meclis üyeleri, skandal bir şekilde Kudüs’ün özgürlüğüne kavuşmasını zorlaştıran bir tasarıyı onayladı.İsrail meclisi Kudüs’ün statüsünü değiştiren yasayı onayladı. Karara göre, Kudüs şehri tek bir şehir olarak ve İsrail’e ait olarak tanındı.

Tasarı, Salı günü erken saatlerde geçti ve yerel medyaya göre , İsrail parlamentosu Knesset’te İsrail kutsal şehrin herhangi bir bölümünü yabancı bir varlığa kontrol altına alabilmek için üçte ikili desteğe ihtiyaç duyulacağını açıkladı.

Tasarı, Kudüs’ün bir kısmını şehrin doğu yarısının bağımsız bir Filistin devletinin başkenti olmasını isteyen Filistin Otoritesine bırakmayı zorlaştırmak amacıyla acele olarak çıkarak onayladı.

İsrail’in sağcı koalisyonunun desteklediği tasarıyı 64 Knesset üyesi kabul ve 52 red oy kullanıldı.

Filistin Kurtuluş Örgütünün yürütme komitesinin genel sekreteri Saeb Erekat, tasarının İsrail-Filistin çatışmasına iki devletli bir çözüm getirmesi yönündeki umutları “yok edecek” diye açıkladı.

Başkan Donald Trump tarafından Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımayı kabul eden bir kararın sonucu olarak ABD’yi suçlamaya devam etti.

Trump ayrıca, ülkenin elçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımayı planladığını söyledi.

Karar, işgal altındaki Filistin topraklarında ve dünya genelinde kınama ve protestoya neden oldu. Bağlayıcı olmayan bir kararla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ABD’nin “geçersiz ve geçersiz” olduğunu ilan etti .

Raporda ayrıca, mevzuatta Filistin mahalleleri mevcut Kudüs belediyesinin yargı yetkisinden kaldırılarak Filistin bölgelerinde (Kufr Aqab ve Shuafat mülteci kampı) etkilenecek ve bunlar İsrail’in ayrı duvarının öbür tarafında olan ve sistematik olarak ihmal ediliyor.

Kudüs’teki çoğu Filistinliler İsrail vatandaşlığına değil daimi ikamet statüsüne sahipler ve statüleri, birçok nedenden dolayı herhangi bir zamanda iptal edilerek şehri terk etmeye zorlanacak.

İsrail Kudüs’teki yaklaşık 15.000 Filistin ikamet izinlerini iptal etti , çünkü 1967’de şehri kontrol altına aldı.

Haaretz’e göre, İsrail yasama meclisi üyesi Esawi Freige, “Yeni Kudüs yasası ırk yasası; Arap sakinlerinin Kudüs’ü temizlemek için hazırlanmış bir yasa.” “İsrail hükümeti Kudüs’teki bir duvarı kurmayı seçtikten sonra şu an sakinlerinin 100.000 ‘inini şehirden kaldırmak istiyor” dedi.

İsrail 1967 savaşındaki zaferinden sonra Kudüs’ün tamamını kontrol altına aldı. Daha sonra Doğu Kudüs’ü, uluslararası toplum tarafından tanınmayan bir hareketle ilhak etti.

Filistin liderleri, Doğu Kudüs’ü gelecekteki bir devletin başkenti olarak görürken, İsrail şehri bölünemez diyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
filistin israil kudüs

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM