İtfaiyeciler alarma geçti, Girit’teki orman yangını kontrol altına alındı

İtfaiyeciler alarma geçti, Girit’teki orman yangını kontrol altına alındı

Cumartesi günü sadece 12 saat içinde ülke çapında 71 orman yangınının bildirilmesinin ardından ülke çapındaki yetkililer alarma geçti.

Yangınların en büyüğü Girit’te onlarca kişinin evlerini terk etmesine neden oldu.

Kontrol altına alınan yangın cumartesi günü erken saatlerde çıktı. Güçlü rüzgarların etkisiyle, sahil kasabası Ierapetra’nın doğusundaki dağlık ormanın yamaçlarına yayıldı.

Yangının bazı evleri sarması üzerine yetkililer, Achlia, Galini, Agia Fotia ve Mavros Kolimpos köylerinin tedbir amacıyla boşaltılması talimatını verdi.

Bir itfaiye yetkilisi Reuters’e yaptığı açıklamada, “Yüzlerce itfaiyecinin çabaları sonrasında yangın önemli ölçüde azaldı” dedi. “Bu yıl bir yerleşim bölgesinin yakınındaki ilk büyük olaydı.”

Bilim insanları, Yunanistan’ın kayıtlardaki en sıcak kışı geçirmesi ve toprakların çoğunun sıcak ve kurak kalması nedeniyle sezonun zarar verici olabileceğinden korkuyor.

Günün erken saatlerinde bir itfaiyeci ve yerel bir sakin hafif yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Yaklaşık 150 itfaiyeci, üç helikopterin de desteğiyle orman yangınına yerde müdahale ediyordu.

Sivil Savunma Bakanlığı, önümüzdeki günlerde beklenen kuvvetli rüzgarlar ve Cumartesi günü çıkan onlarca küçük orman yangını nedeniyle yetkilileri alarma geçirdi. [Reuters]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM