Kıbrıs, AB’nin üç yeni PESCO girişimlerine katılıyor

Kıbrıs, AB’nin üç yeni PESCO girişimlerine katılıyor

Kıbrıs Dışişleri Konseyi tarafından onaylanan üç yeni PESCO programına katılıyor, Savunma Bakanı Savvas Angelides NATO Konseyi Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ‘in huzurunda Konsey’ in Brüksel ‘deki müzakereleri sırasında yaptığı açıklamada bulundu.

Bakan ayrıca, Kıbrıs’ın AB’nin güvenlik ve savunma yeteneklerini güçlendirmeyi amaçlayan Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliğine (PESCO) desteğini de dile getirdi.

Angelides, Kıbrıs’ın şu üç yeni PESCO programına katıldığını söyledi:

– Avrupa menzilli  Füze Sistemi, görsel menzilin ötesinde yeni nesil Avrupa füze sistemlerinin geliştirilmesi ile ilgileniyor

– Avrupa Birliği İstihbarat Okulu (AB İstihbarat Okulu), AB’nin askeri ve sivil personelini, Üye Devletler ve AB Bilgi ve Güvenlik Hizmetleri ve NATO Merkezlerinin işbirliği ile bilgi sektörlerinde eğitmeyi ve eğitmeyi amaçlamaktadır. Mükemmellik

– Küçük Ölçekli ve İnterstate Özelleştirilmiş Küçük Operasyon ve Kontrollerin geliştirilmesi ve işletilmesi için Tek Yerleştirilebilir SOF Taktik C2 Komut Gönderi (CP) – Küçük Ortak Operasyonlar (SOCC) için).

Bakan, PESCO’nun yalnızca istisnai durumlarda üçüncü ülkeleri kapsayabileceğini ve bu ülkelerin AB’nin ilke ve değerlerine saygı ve saygı duyulması da dahil olmak üzere belirli şartları yerine getirmelerini sağlayarak meslektaşlarına bir kez daha açıklık getirme şansına sahip oldu.

Kıbrıs, halihazırda Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği’nin diğer beş programına katılıyor: Avrupa Lojistik ve Operasyonlar Destekleme Ağı (Lojistik ve Operasyonlar için AB Ağı), Avrupa Kriz Tepkisi Operasyon Çekirdeği (EUFOR CROC), Deniz Gözetimi’nin iyileştirilmesi , Siber Tehditler ve Olay Müdahalesi Bilgi Paylaşım Platformu ve Askeri Hareketlilik.

Angelides, Kriz Yönetimi meselelerinde ülkenin Komisyon ile işbirliğini güçlendirmenin yollarını görüştüğü İnsani Yardım ve Kriz Yönetimi Komisyon Üyesi Christos Stylianides ile Konsey’in oturum aralarında bir araya geldi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM