Kosova parlamentosu altı Gülen ile bağlantılı şüphelinin tutuklanmasını soruşturuyor

Kosova parlamentosu altı Gülen ile bağlantılı şüphelinin tutuklanmasını soruşturuyor

Kosova Parlamentosu 4 Nisan ‘da, altı Türk vatandaşının geçen hafta nasıl tutuklandığını ve sınır dışı edildiğini söyleyen bir komisyon kurmak için oy kullandı. Bu hareket, eylemcilerin insan haklarını ihlal ettiğini ileri sürdü.

Altı Türk vatandaşı, Gülen hareketinin finanse ettiği ve başarısız 2016 darbe girişimini düzenlediğine inanılan okullarla bağlantılı bağlantıları konusunda Türkiye’nin talebi üzerine Kosova’da tutuklandı.

Kosova Başbakanı Ramuş Haradinay geçtiğimiz hafta içişleri bakanını ve ülkenin gizli servis şefini tutuklamaları hakkında bilgilendirmediği için görevden aldılar.

Tutuklamaları bir “hata” olarak nitelendiren Haradinay, ayrı bir soruşturma emretti.

Muhalefet partisinin milletvekillerinin lideri olan Avdullah Hoti, 120 sandalyeli mecliste acil oturumu başlatan Kosova Demokratik Birliği (LDK), okullardaki altı öğretmen ve yöneticinin tutuklanmasıyla “şok” olduğunu söyledi.

Hoti, “Priştine’deki yetkililerle röportaj yapmak yerine, acilen Türkiye’ye sürgün edildi” dedi.

Ankara, ABD merkezli vaiz Fethullah Gülen tarafından yönetilen bir ağa üye olmakla suçlanan altı kişiyi suçluyor ve ağa bağlantı kurmakla suçlanan kişilerin Türkiye’den ayrılmalarına yardım ettiklerini söyledi.

Ankara, uzun zamandır dünyanın her yerinden Gülen’e bağlı insanların iadesi için çaba sarf ediyor. Sudan, Pakistan ve Afganistan gibi ülkelerle siyasi ve istihbarat işbirliğinin bir sonucu olarak, birkaç yüz kadar hareket Türkiye’ye geri getirildi.

4 Nisan’da canlı bir televizyon röportajında ​​konuşan Haradinay, olay hakkında Washington ve Avrupa Birliği, iki ana ekonomik ve siyasi destekçisi ile konuştuğunu söyledi.

Haradinay, özel Dukagjini televizyonuna verdiği demeçte, “AB ve Washington ‘a bunun bir hata ve kaza olduğu konusunda güvence verdim ve bunları anlamalarını ve bunu düzeltmemelerini istedim.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM