Kredi Notu Hesaplanamadı Sorunu ve Çözüm

Kredi Notu Hesaplanamadı Sorunu ve Çözüm

Kredi başvurusu yapmak isteyen kişilerin belli bir kredi notuna sahip olması gerekmektedir. Bankadan bankaya değişse de genelde az riskli gruplar ve risksiz gruplara daha kolay kredi verilmektedir. Kredi notu düşük kişilere ve özellikle kredi notu sorgulaması yapılması sonrası, “kredi notu hesaplanamadı” uyarısı alanlar için kredi çıkması oldukça zor olabilmektedir. Kredi alamıyorum diyenlerin en büyük sorunu kredi puanın düşük olması iken, kredi notunun hiç hesaplanmaması daha büyük sorunlara neden olmaktadır?

Kredi Notu Olmayanların Yapması Gerekenler

Bir banka müşterisinin kredi notu yoksa ya da sıfır ise ya da hesaplanamadı ise o zaman bu kişi büyük ihtimal bankalar ile fazla çalışmayan bir profile sahip. Bu sorunun en kesin çözümü için kişinin kredi notuna sahip olacak işlemler yapmasıdır. Bunun da yolu; kredi kartı kullanmak ve yoksa istemek, bankadan fatura ödemek, internet bankacılığını sık sık kullanmak, otomatik ödeme talimatı vermek ve kredi çekmek. Bu gibi durumlara yapılacak küçük müdahaleler ile kısa sürede kredi notu hesaplanır duruma gelecektir. Şimdi detaylar.

Kredi Notunuz Düşükse Size Çözüm Önerisi Sunuyoruz: 8 Adımda Kredi Notu Yükseltme

Kredi Notu Neden Çok Önemli?

Findeks kredi notları KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından tutulmaktadır. Bankalar ile çalışan herkesin kredi notu vardır. Kredi notları 0 ile 1900 arasında puanlandırılır. En yüksek kredi notu 1900 iken en düşük kredi notu ise 1 dir. Birçok insan kredi notunu Findeks sayesinde öğrenmektedir. Kredi notunu Findeks internet sitesinden öğrenebileceğiniz gibi bankaların müşteri temsilcilerinden de öğrenebilirsiniz. Ancak her müşteri temsilcisi kredi notunuzu söylemeyebilir.

Kredi Notu Hesaplanamadı Uyarısı Ne Demek?

Findeks kredi notunuzu sorgulattığınızda eğer son 5 yıl içerisinde herhangi bir banka ile hiçbir işleminiz olmadıysa kredi notu hesaplanamadı uyarısı karşınıza çıkar. Hiçbir bankada hesabı olmayan, kredi kartı kullanmayan vb. banka ürünlerinden hiçbirini kullanmayan kişiler bu uyarı ile karşılaşırlar. Son 5 yıldan önceki yıllarda banka ile herhangi bir işlemleriniz olsa dahi son 5 yıl içerisinde hiçbir ilişki yoksa kredi notu sorgulamasında kredi notu hesaplanamadı uyarısı ile karşılaşırsınız.

Kredi Notu Sıfır Ne Demek?

Kredi notu sorgulamasında kredi notu iki şekilde sıfır anlamına gelmektedir. Birincisi bankalardan kullanmış olduğu kredi, kredi kartı gibi ürünler neticesinde kredi sicilinin etkilenmesiyle oluşan sıfırdır. Kredi ya da kredi kartını borçlarını 3 ay boyunca ödemeyip yasal takibe düşmesi sonucunda kara listeye alınan kişilerin kredi notu sıfır olur. Bu kişiler kırmızı kalem yedikleri için 5 yıl boyunca hiçbir bankadan kredi ya da kredi kartı alamaz.

İkincisi ise bankalarla hiçbir ilişkisi olmayan kişilerin kredi notunun hesaplanamaması sonucu oluşan rakamsal değer olan sıfırdır. Kredi kayıt büroları kişilerin bankalarla ilişkisi sonucu kredi notunu oluşturur. Ancak bankayla hiçbir teması olmayan kişinin tabi ki de kredi notu hesaplanamayacaktır.

Kredi Notu Sıfır Olana Kredi

Kredi notu sıfır olan kişinin kredi notu hesaplamasında sıfır ya da kredi notu hesaplanamadığı çıktığı için bankalar bu kişilere temkinli yaklaşırlar. Çünkü hiçbir bankasal faaliyet geçmişi olmadığı için bankalar ilk etapta mesafeli durmaktadır. Bu durumdaki kişiler hemen bir bankaya mevduat hesabı açıp para yatırıp, düşük limitli kredi kartı alıp düzenli alışveriş ve ödemeler gerçekleştirirse kredi notunda kısa sürede artış olacaktır. Kredi notu yaklaşık olarak 45 günde bir güncellendiğini düşünürsek bu durumdaki kişiler 45 gün arayla kredi notlarını sorguladıklarında kredi notlarındaki artışı göreceklerdir. Böylelikle kredi çekebileceklerdir.

Son 12 Ay içerisinde Kanunu Takip Dolayısıyla Hesaplanamamıştır Uyarısı!

Findeks kredi notu notu sorgularken ‘’ Son 12 ay içerisinde kanunu takip dolayısıyla hesaplanamamıştır ‘’ uyarısı ile karşılaşırsanız kredi kayıt bürosu kara listesine girmişsiniz demektir. Bankaya borcu olup 90 gün boyunca borç ödemesi yapmayanlar kırmızı kalem yer ve  hakkında yasal takip başlatılır. Hakkında yasal takip başlayan kişi kredi notu sorgulaması yaptığında bu uyarı ile karşılaşır.

Son 12 Ay İçerisinde Zarara Atılma Durumu Dolayısıyla Hesaplanamamıştır Uyarısı!

Bankaya olan borçlarını 2 yıl boyunca ödeme yapmayan bir kişi kredi notu sorgulamasında ‘’ Son 12 ay içerisinde zarara atılma durumu dolayısıyla hesaplanamamıştır ‘’ uyarısı ile karşılaşır. Zarara atılan kişiler Varlık Yönetim Şirketine devredilir. Bankalar 2 yıl boyunca tahsil edemediği borçlarla avukat masrafları falan da olunca uğraşmak istememektedir. Bundan dolayı 2003 yılında kurulan bu şirketler bankaların tahsil edemediği borçları vadelendirerek ya da belirli kolaylıklar sağlayarak kapatarak belli bir ücret karşılığında bankalara hizmet vermektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM