Malpraktis Nedir?

Malpraktis Nedir?

Malpraktis, bir meslek mensubunun, mesleğini uyguladığı esnada yaptığı hatalı hareketleri ifade eder. Tıbbi malpraktis, tabibin tedavi sırasında güncel standart uygulamaları yapmama durumu, beceri eksikliği veya hastaya tedavi vermemesiyle oluşan zararı tanımlar. Bu, bilgi, beceri ve deneyim eksikliği nedeniyle tıp biliminin standartlarına ve tecrübelerine uygun özen ve dikkatin gösterilmemiş olmasını kapsar​​​​​​​​.

Hatalı Estetik Ameliyat Nedir?

Hatalı estetik ameliyat, kişiye yapılan yanlış müdahale sonucu istenen sonucun elde edilememesi, kalıcı veya geçici hasar bırakılması durumudur. Bu tür durumlarda hatalı estetik ameliyat nedeniyle tazminat davaları açılabilir ve mağdur hastanın uğradığı zarar sebebiyle maddi veya manevi tazminat talep edilebilir​​.

Tazminat Davası Nasıl Açılır?

Hatalı estetik ameliyat nedeniyle tazminat davası, genellikle malpraktis (tıbbi uygulama hatası) nedeniyle açılan tazminat davaları kapsamında değerlendirilir. Estetik ameliyatlar, hastaya belirli bir sonucun vaat edildiği için, tedavi amacı taşıyan diğer tıbbi uygulamalardan ayrılır. Bu yüzden, estetik ameliyatlarda komplikasyon oluşsa bile tazminat sorumluluğu doğabilir. Hatalı estetik operasyon nedeniyle tazminat davası açmak için, hekimin kusurlu davranışı, hastanın maddi ve manevi zarar görmesi ve bu zarar ile hekimin davranışı arasında nedensellik bağının olması gerekmektedir​​​​​​​​​​.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tazminat talebi, somut olayın gereklerine göre maddi veya manevi olarak istenebilir. Hatalı estetik operasyonlar ve diş implantı gibi uygulamalardan kaynaklanan zararlar, maddi ve manevi tazminat davasına konu olabilir. Malpraktis nedeniyle açılan tazminat davalarında, zamanaşımı ve hak düşürücü süreler, arabuluculuk ve görevli mahkeme hususları dikkatle ele alınmalıdır. Ayrıca, tıbbi uygulama hatalarında kural olarak Türk Borçlar Kanunu’nda yer alan vekalet sözleşmesi hükümleri uygulanmaktayken, hatalı estetik ameliyatlar nedeniyle açılacak olan davalarda eser sözleşmesine ilişkin hükümlerin daha ağırlıkla uygulama alanı bulacağı hususu gözden kaçırılmamalıdır.

Kaynak: https://www.delilavukatlik.com/post/hatali-estetik-operasyon-ameliyat-malpraktis-nedeniyle-tazminat

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM