OpenAI, Kongre Üyesi Dean Phillips’in bot geliştiricisini askıya aldı

OpenAI, Kongre Üyesi Dean Phillips’in bot geliştiricisini askıya aldı

Microsoft destekli OpenAI, Demokratların başkan adayı Kongre Üyesi Dean Phillips’i taklit eden bir botun geliştiricisini yasakladı; bu, ChatGPT yapımcısının yapay zeka (AI) araçlarının kötüye kullanılması olarak gördüğü duruma yanıt olarak gerçekleştirdiği ilk eylem. Washington Post’un Cumartesi günü bildirdiğine göre siyasi bir kampanyada.
OpenAI sözcüsü Reuters’e yaptığı açıklamada, “Siyasi kampanyalara izin vermeyen veya rızası olmadan bir kişinin kimliğine bürünen API kullanım politikalarımızı bilerek ihlal eden bir geliştirici hesabını kısa süre önce kaldırdık” dedi.
Raporda, OpenAI’nin ChatGPT’si tarafından desteklenen Dean.Bot’un, Salı günü New Hampshire ön seçimleri öncesinde Phillips’i destekleyen We Deserve Better adlı süper PAC’ı başlatan Silikon Vadisi girişimcileri Matt Krisiloff ve Jed Somers tarafından yaratıldığı belirtildi.
PAC, milyarder hedge fonu yöneticisi Bill Ackman’dan 1 milyon dolar aldı ve Ackman bunu, sosyal medya platformu X’teki bir gönderide “şu ana kadar göreve gelen birine yaptığım en büyük yatırım” olarak nitelendirdi.
Süper PAC, botu oluşturmak için yapay zeka start-up’ı Delphi ile sözleşme yapmıştı. OpenAI, Delphi’nin hesabını Cuma günü geç saatlerde askıya aldı ve OpenAI kurallarının, teknolojisinin siyasi kampanyalarda kullanımını yasakladığını belirtti. Raporda, Delphi’nin hesabın askıya alınmasının ardından Dean.Bot’u kapattığı belirtildi.
Biz Daha İyisini Hak Ediyoruz yorum talebine hemen yanıt vermezken Delphi’ye yorum için hemen ulaşılamadı.
Post’un bildirdiğine göre, bir yapay zeka aracı olduğunu açıklayan bir sorumluluk reddi beyanına sahip olan Dean.Bot, araştırmacıların seçimlere ciddi zararlar verebileceğini söylediği yeni ortaya çıkan bir teknolojinin erken kullanımıyla bir web sitesi aracılığıyla seçmenlerle gerçek zamanlı olarak konuşabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM