Orijinal: Merriam-Webster’ın yılın kelimesi

Orijinal: Merriam-Webster’ın yılın kelimesi

Yapay zekanın yükseldiği ve Elon Musk’un Twitter’ı X’e dönüştürdüğü derin sahtekarlık ve post-truth çağında, Merriam-Webster’ın 2023 yılı kelimesi “otantik” oldu.

Otantik mutfak. Otantik ses. Otantik benlik. Yapaylık olarak özgünlük. Genel editör Peter Sokolowski, The Associated Press’e özel bir röportajda, bu kelimeye yönelik aramaların sözlük şirketinin sitesinde rutin olarak yoğun olduğunu ancak yıl boyunca yeni boyutlara ulaştığını söyledi.

Pazartesi günü bu yılın sözünün açıklanması öncesinde, “2023’te bir tür özgünlük krizi görüyoruz” dedi. “Gerçekliği sorguladığımızda ona daha da fazla değer verdiğimizi fark ediyoruz.”

Sokolowski ve ekibi, insanların belirli kelimeleri aramak için sözlüklere ve web sitelerine yönelmelerinin nedenlerini derinlemesine araştırmıyor. Bunun yerine, aramalardaki ani artışlar ve bağlantılı dünya olayları hakkındaki verileri takip ediyorlar. Bu sefer, herhangi bir zamanda çok büyük bir artış olmadı, ancak “otantik”e olan ilginin artmasında bir sabitlik vardı.

Bu elbette yapay zekanın yılıydı ama aynı zamanda ChatGPT yapımcısı OpenAI’nin liderlik krizi yaşadığı bir dönemdi. Taylor Swift ve Prens Harry, sözlerinde ve eylemlerinde özgünlüğün peşindeydi. Musk, Şubat ayında Dubai’de düzenlenen Dünya Hükümet Zirvesi’nde şirket başkanlarını, politikacıları, bakanları ve diğer liderleri kendi hesaplarını yöneterek sosyal medyada “gerçek bir şekilde konuşmaya” çağırdı.

“Bu makaleyi bir öğrencinin yazıp yazmadığına güvenebilir miyiz? Bu açıklamayı bir politikacının yaptığına güvenebilir miyiz? Artık gördüklerimize her zaman güvenmiyoruz” dedi Sokolowski. “Bazen kendi gözlerimize, kendi kulaklarımıza inanmıyoruz. Artık özgünlüğün başlı başına bir performans olduğunun farkına varıyoruz.”

Merriam-Webster’ın “otantik” kelimesi anlamla doludur.

Otantik Cockney aksanında olduğu gibi “yanlış veya taklit değil: gerçek, gerçek” vardır. “Kişinin kendi kişiliğine, ruhuna veya karakterine sadık” vardır. “Gerçeğe uygun veya gerçeğe dayalı olarak kabul edilmeye veya inanılmaya değer” vardır. “Orijinalle aynı şekilde yapılmış veya yapılmış” vardır. Ve belki de en anlamlı olanı, “temel özellikleri yeniden üretecek şekilde orijinale uymak”tır.

“Otantik”, 2022’deki “gaslighting” seçiminin devamı niteliğindedir. Ve 2023, Merriam-Webster’ın en çok konuşulan kelimeyi seçmesinin 20. yıldönümünü kutluyor.

Şirketin veri analizörleri, çevrimiçi olarak tanımladığı 500.000 kelime arasında aramalarda her zaman yüksek olan “sevgi” ve “etki” ile “etki” gibi unutulmayan kelimeleri filtreliyor. Sokolowski, bu yıl kelime ustalarının çok sayıda beş harfli kelimeyi de filtrelediğini, çünkü Wordle ve Quordle oyuncularının günlük oyunları oynarken bunları aramak için açıkça şirketin sitesini kullandıklarını söyledi.

Bir sözlükbilimci olan Sokolowski ve meslektaşları, aynı zamanda olağandışı trafiği de çeken, yılın kelimesi için çok sayıda ikinciliğe sahip. Bunlar arasında “X” (Musk’un Twitter’ı yeniden markalandırmasının ardından Temmuz ayında aramalarda artış yaşandı), “EGOT” (Şubat ayında Viola Davis’in Grammy ile o ender dörtlü ödül statüsünü kazanmasıyla artış yaşandı) ve “Elemental” yer alıyor. Haziran ayında aramalarda sıçrama yapan yeni Pixar filmi.

Şirketin 2023’teki en önemli sözlerini belirli bir sıraya göre özetlemek gerekirse:

RIZZ: “Romantik çekicilik veya çekicilik” anlamına gelen argo ve görünüşe göre karizmanın kısaltması. Sokolowski, Merriam-Webster’ın bu sözcüğü çevrimiçi sözlüğüne Eylül ayında eklediğini ve o zamandan bu yana en çok arananlar arasında yer aldığını söyledi.

KIBBUTZ: Hamas militanlarının 7 Ekim’de Gazze Şeridi yakınlarında birkaç kişiye saldırmasının ardından “İsrail’de ortak bir çiftlik veya yerleşim yeri” arayışında büyük bir artış yaşandı. İlk kibutz, 1909 dolaylarında bugünkü İsrail’de kuruldu.

IMPLODE: Titanik enkazını keşfetmek için yapılan ticari bir keşif gezisinde Titan denizaltısının 18 Haziran’da patlaması, “içe doğru patlama” anlamına gelen bu kelime için aramaların hızla artmasına neden oldu. Sokolowski, “Bu, dünyayı tamamen meşgul eden bir hikayeydi” dedi.

ÖLÜ ADI: Merriam-Webster’ın “trans bir kişiye doğumda verilen ve geçiş sonrasında artık kullanmadığı isim” olarak tanımladığı şeye ilgi oldukça yüksekti. Aramalar, ülke çapında LGBTQ+ haklarını kısıtlamayı amaçlayan bir mevzuat saldırısının ardından geldi.

DOPPELGANGER: Sokolowski buna “söz severlerin sözü” diyor. Merriam-Webster bunu “çift”, “başka bir benlik” veya “hayalet bir muadili” olarak tanımlıyor. Alman folklorundan türetilmiştir. Bu kelimeye olan ilgi, Naomi Klein’ın bu yıl çıkan son kitabı “Doppelganger: Ayna Dünyasına Bir Gezi” ile çevrelendi. Feminist yazar ve komplo teorisyeni Naomi Wolf ile sık sık karıştırılan kendi deneyimini, içinde yaşadığımız çılgın zamanlar hakkında daha geniş bir anlatıya geçiş tahtası olarak kullanıyor.

Taç giyme töreni: Sokolowski, Kral III. Charles’ın 6 Mayıs’ta bir taç giydiğini ve bu kelime için aramaların bir önceki yıla göre %15.681 oranında arttığını söyledi. Merriam-Webster bunu “taç giyme eylemi veya olayı” olarak tanımlıyor.

DEEPFAKE: Sözlük şirketinin tanımı “birisini gerçekte yapılmamış veya söylenmemiş bir şeyi yapıyor veya söylüyormuş gibi yanlış tanıtmak için ikna edici bir şekilde değiştirilmiş ve manipüle edilmiş bir görüntü veya kayıttır.” Musk’un avukatlarının bir Tesla davasındaki avukatlarının onun sıklıkla deepfake videolara konu olduğunu söylemesi ve yapay zeka tarafından üretilen sahte bir Tesla reklamında Ryan Reynolds’un benzerliğinin ortaya çıkmasıyla ilgi arttı.

DİSTOPİK: İklim kaosu bu kelimeye olan ilgiyi artırdı. Eğlendirmeyi amaçlayan kitaplar, filmler ve TV programları da öyle. Sokolowski, “Bir kelimenin her iki bağlamda da kullanıldığını görmek benim için alışılmadık bir durum” dedi.

COVENANT: “Genellikle resmi, ciddi ve bağlayıcı bir anlaşma” anlamına gelen kelimeye yönelik aramalar, 27 Mart’ta Nashville, Tennessee’deki The Covenant School’da meydana gelen ölümcül toplu silahlı saldırının ardından arttı. Saldırgan, üç öğrenciyi ve üç yetişkini öldürdükten sonra polis tarafından öldürülen eski bir öğrenciydi.

İlgi aynı zamanda “Guy Ritchie’s The Covenant” ve Oprah Winfrey’in kitap kulübü seçimi olarak seçtiği Abraham Verghese’nin uzun zamandır beklenen yeni romanı “The Covenant of Water”ın bu yıl yayımlanmasıyla da arttı.

Daha yakın bir zamanda, ABD Temsilcisi Mike Johnson’ın Meclis başkanlığına yükselmesinden kısa bir süre sonra, Louisiana kongre üyesiyle 2022’de yapılan bir röportaj yeniden dolaşıma girdi. Ergenlik çağındaki oğlunun, tarayıcı geçmişini izleyen ve porno veya diğer potansiyel olarak sakıncalı siteler görüntülendiğinde her ortağa rapor gönderen Covenant Eyes yazılımında nasıl “sorumluluk ortağı” olduğunu anlattı.

İDDİA: Eski Başkan Donald Trump, emlak imparatorluğunu tehdit eden bir davayla mücadele etmenin yanı sıra New York, Florida, Georgia ve Washington DC’deki dört ceza davasında ağır suçlarla suçlanıyor. [AP]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM