Pentagon, Afrin operasyonu sırasında Türkiye ile krizde olmadığını açıkladı

Pentagon, Afrin operasyonu sırasında Türkiye ile krizde olmadığını açıkladı

Pentagon 25 Ocak’ta Türkiye’nin ve ABD arasında Suriye’nin Afrin’deki “Zeytin Operasyonu” operasyonunun ortasında herhangi bir kriz olmadığını söyledi.

Pentagon sözcüsü Dana White gazetecilere verdiği demeçte, “Kriz halinde değiliz, Türkiye biz müttefiktir ve onlarla birlikte çalışacağız,” dedi.

“Fakat bu güncel – bu güncel sayı, oyalama. Ve müttefikler ve misyon üzerinde odaklanmak zorundayız ve bu ISIL’i yeniyor, “dedi Beyaz.

Suriye sınırındaki muhtemel güvenli bölgeler hakkındaki soru üzerine Beyaz, Türkiye’nin “meşru güvenlik kaygısı” bulunduğunu söyledi.

“Onlarla meşgul olmaya devam edeceğiz” diye ekledi.

Brifinge katılan Müşterek Yönetmen Yardımcısı General Genel Sekreter Kenneth McKenzie, brifing sırasında Beyazlar’la birlikte şunları söyledi: “Açıkçası, Türk aramak için ne isterseniz güvenli bölge olasılığı hakkında konuşmaya devam ediyoruz. Bunu birkaç farklı iterasyonda birkaç yıl boyunca inceledik ve – ve henüz nihai kararımız yok. ”

McKenzie, Afrin’deki Türk operasyonunun ISIL için başka bir kısaltma kullanarak “ISIS’in yenilmesi olan Suriye’ye niçin odaklanmak zor” olacağını da sözlerine ekledi.

Beyaz’ın yorumlarıyla “Türkiye, meşru bir ulusal güvenlik çıkarına ve çok sorunun yakınında” yorumunu yineledi.

“Afrin cebinde bulunan Kürtlerden hiçbirini eğitmedik ya da sağladık. Biliyorsunuz ki eğilimimiz var – Biz Fırat Nehri Vadisi’nde, güneyde ve doğuda operasyonlara odaklanıyoruz “diye ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM