Podcast’ler 20 milyar dolarlık küresel bir iştir

Podcast’ler 20 milyar dolarlık küresel bir iştir

Daha 20 yıl önce bilinmeyen bir kelime ve yayın aracı olan podcast’lerin şu anda tahmini küresel izleyici kitlesi 400 milyon ve yıl sonuna kadar pazar değerinin 20 milyar doları geçmesi bekleniyor.

Podcast’ler, genellikle müzikle serpiştirilmiş röportajlarının veya monologlarının gündelik hızıyla işaretlenir ve bir mesaj yayınlamak isteyen veya herhangi bir konudaki rastgele düşüncelerini kullanan herkes tarafından kullanılır. Herhangi bir yayın platformunda olduğu gibi, politikacılar için mesajlarını zorlamak veya cesur reform planlarını duyurmak için faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Kelimenin kendisinin kökeni, “yayın” yarısı dışında tartışmalıdır. İlk yarının ya Apple’ın yakın zamanda geçmişte kalmış bir yeniliği olan iPod’dan ya da “talep üzerine taşınabilir”den geldiği söyleniyor.

Covid-19 salgınından önce zaten iyi kurulmuş olan podcast’ler, bu kilitlenmeler ve getirdikleri zorunlu izolasyon döneminde gerçekten gelişti. Pandemi sonrası podcast’ler geriye bakmadı; onlar için pazar hızla genişliyor, bu da radyoya benzer, ancak daha esnek bir hizmetin çok istendiğini kanıtlıyor.

Grand View Research’e göre, küresel podcast pazarı, değerinin 100 milyar doları aşacağı 2030 yılına kadar yılda %20’nin üzerinde büyüyecek. Pazarda %40 paya sahip olan Kuzey Amerika’da Amazon, Αpple, iHeartMedia, Pandora ve Spotify hakim durumda. Röportajlar, podcast’lerde en fazla zamanı, yaklaşık %30’unu alır.

Yunanistan’da yapılan bir araştırma, podcast’lerin en çok 18-29 (%31) ve 40-49 (%24) yaş grubundaki kişiler tarafından dinlendiğini gösteriyor. İzleyiciler erkekler (%52) ve kadınlar (%48) ve nispeten zenginler arasında neredeyse eşit olarak bölünmüş durumda: %41’i kendini orta gelirli ve %36’sı yüksek gelirli olarak tanımlıyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM