Prespes: Ralli, ham sayılar ve ertesi gün

Prespes: Ralli, ham sayılar ve ertesi gün

Yunanistan bu hafta Prespes anlaşmasıyla siyasi bir gösteriye hazırlanırken, taraflar, liderleri ve hatta bireysel milletvekilleri arasında acımasız, genellikle alaycı bir manevra tanık oluyoruz.

Tehdit altında olan, yalnızca Atina ile Üsküp arasındaki anlaşmanın onaylanması değil, aynı zamanda iç siyasi haritanın yeniden çizilmesi.

Yunan toplumu ve ülkenin siyasi dünyası derinlemesine bölünmüş durumda. Halk açıkça anlaşmaya karşı çıkıyor ve yüzde 70’e karşı çıkıyor.

Pazar günkü mitingde Atina’da yapılan on binlerce kişi, duyguların yoğunlaştığını bir kez daha gösterdi.

Başbakanın aşırılık yanlılarına suçladığı şiddet, muhalefet lideri göz yaşartıcı gazın yaygın bir şekilde kullanılmasını eleştirirken, kimin sorumlu olduğunu bulmak için soruşturma çağrısında bulundu. ulusal seçim.

Sebep seslerine rağmen, en az bir işbirliğini ve ortak bir zemin arayışı arayışına rağmen, Alexis Tsipras ve Kyriakos Mitsotakis, her şeyden önce savaştalar.

Solcu başbakan, Prespes anlaşmasını SYRIZA’nın ötesine uzanan geniş bir “ilerici” koalisyon oluşturmak için kullanmaya çalışıyor, oysa önde gelen muhafazakâr muhalefet lideri partiyi bir arada tutmaya çalışıyor (farklı yaklaşımlar var) isim meselesinde) ve bir sonraki seçimleri mutlak çoğunluk ile kazanın.

Prespes anlaşmasının kendisi ile ilgili olarak, tereddütlü siyasi düşüncelerin kişinin tarihi hakkında derinlemesine duyduğu hislerle nadiren birbirine karışması patlayıcı bir karışım oluşturur ve Parlamento’da hararetli bir tartışma sağlar.

Ham sayılara gelince, halkın muhalefetine rağmen, 300 üyeli Yunan Parlamentosu’ndaki Prespes anlaşmasının geçmesi bir anlaşma olarak görülmeli. En makul senaryoda, 153 milletvekili, haftanın ilerleyen saatlerinde beklenen oylamada anlaşmayı destekleyecek.

Yönetim SYRIZA’nın 145 milletvekili var ve biri Turizm Bakanı Elena Kountoura’nın olumlu oylarını ekledi: Potami milletvekillerine Stavros Theodorakis, Spyros Lykoudis ve Giorgos Mavrotas, eski To Potami MP Spyros Danellis ve Bağımsız Yunanlı Milletvekilleri

Bu, 151’in çoğunluğuna yol açıyor. Dün gece, bugüne dek kararının sonucu olarak çıkarıldığı, Değişim Hareketi koalisyonunun bir parçası olan Demokrat Sol’un lideri Thanasis Theocharopoulos’un bir oy daha olumlu oylandı. anlaşmayı desteklemek için.

Son olarak, eski Yeni Demokrasi üyesi olan Vatandaşları Koruma Bakanı Katerina Papacosta’nın da anlaşmaya oy vermesi bekleniyor, ancak resmi olarak söylemedi. Bu nedenle, tüm pratik amaçlar için Prespes anlaşmasının 152 veya 153 oyla geçmesi bekleniyor.

Parlamento üyesi olmayan ve bu konuda hem dışişleri bakanı hem de Başbakan olarak yorulmadan çalışan eski başbakan Yorgo Papandreu, anlaşmayı desteklemek için halka açıldı.

Rahatsızlığa rağmen, Değişim Hareketi önderliğinde yaratılan bu hareket, aksi halde yapmak tutarsız görünmesine neden olurdu. Oy kullanmadığı için, sembolizmizm Değişim Hareketi yaklaşımına yardımcı olmamakla birlikte, hasar sınırlı olarak görülüyor.

Yunanistan’ın transatlantik ortakları ve müttefikleri anlaşmanın uygulandığını görmek istiyorlarsa, kendilerini rahatlatmalılar. Tabii ki, “şişman kadın şarkı söyleyene kadar” hiçbir şey yapılmadı, ancak Yunanistan Parlamentosu koridorlarındaki notları fısıldadığını açıkça duyabiliyordu.

Yine de, Yunanistan’ın Balkanlar’da istikrarın bir çıpası olarak önem taşıyan rolüne önem veren Yunan siyasetinin ve yabancı yetkililerin ve analistlerin zekice gözlenenleri için – krizin krizine rağmen hem askeri hem de ekonomik olarak bu bölgedeki en güçlü ülke Son sekiz yılda – sorunun hem toplum içinde hem de siyasi dünyada yarattığı derin bölünmeler endişe kaynağı ve gelecekte de sorunlara yol açabilir.

Böyle geçici bir manzara ile baş etmek, herkes tarafından hassas hareketler yapılmasını gerektirir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM