Seçmenler ülke genelinde sandık başına akın etti

Seçmenler ülke genelinde sandık başına akın etti

Milyonlarca Türk, yeni cumhurbaşkanı ve 600 sandalyeli milletvekilini seçmek için 14 Mayıs’ta ülke genelindeki sandıklara akın ederken, Türkiye 100 yıllık tarihinin en kritik seçimlerine yüzlerde görülen heyecan ve beklentiyle girdi. parlamento.

Oylama, 60 milyondan fazla vatandaşın oy kullanmaya uygun olmasıyla sabah 8’den akşam 5’e kadar gerçekleşti.

Sabahın erken saatlerinde yollara düşen çok sayıda seçmen, oy kullanmak için uzun kuyruklar oluşturdu.

Hastanelerde ve evde tedavi gören hastalar sandık başına götürülürken, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) görevlileri sandık başına gelemeyen hastalara sandık taşıdı.

Gümüşhane’nin Karadeniz ilçesinde 112 yaşındaki Güllü Doğan, torunlarının yardımıyla sandık başına geldi.

Yaşı nedeniyle oyunu evine getirilen sandıkta kullanması gereken Doğan, evde oy kullanmak yerine okula gelmeyi tercih ettiğini belirtti.

Muğla’nın Menteşe ilçesindeki Abide-Hasan Nuri Öncüer Huzurevi sakinleri, minibüsle oy kullanacakları okula getirildi.

Huzurevi sakinlerinin yanı sıra tekerlekli sandalye ve bastonlarla sandık başına gelen yaşlılar, görevli ve görevli polislerin yardımıyla oy kullandı.

Görme engelliler özel tasarlanmış oy pusulası kullanıyor

Sakarya’da 32 yaşındaki görme engelli Yusuf Durmuş, özel olarak geliştirilen sandık şablonuyla oy kullandı.

Durmuş, YSK’nın ilk kez görme engelliler için özel olarak geliştirdiği bu oy pusulasında cumhurbaşkanı adaylarını ve siyasi partileri temsil eden boşluklar olduğunu belirtti.

Sandık görevlileri, görme engellileri aday ve parti sıralamalarıyla ilgili sandık başına girmeden bilgilendirdi. Onlar da bu bilgilerle oy kullanıyorlar.

Depremden sağ kurtulanlar sandıklarda oy kullandı

Bu arada 6 Şubat’ta 50 binden fazla insanın hayatını kaybettiği yıkıcı depremlerin vurduğu güney illerinde vatandaşlar sandıklarda oy kullandı.

YSK tarafından depremin vurduğu Malatya’da halkın oy kullanması için bazı kurum bahçeleri, konteyner ve çadır kentlere 100’e yakın konteyner yerleştirildi.

Depremlerde en çok hasar gören güneydeki Hatay’da vatandaşlar, hasarsız okullarda ve hasarlı okulların bahçelerine kurulan 400 konteynerde oy kullanmak için toplandı.

Seçimler için memleketlerine dönen çok sayıda vatandaş da bavullarıyla birlikte oy kullanmak için uzun kuyruklar oluşturdu.

Deprem sonrası kentten ayrılırken uzun süredir birbirlerini göremeyen komşular ve akrabalar da sıra beklerken hasret giderdi.

Seçim günü yurdun çeşitli bölgelerinde de renkli görüntülere sahne oldu.

İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde düğün törenine saatler kala genç çift, gelinlik ve takım elbiseleriyle oy kullanmak için zaman ayırdı.

İzmir’de at terbiyecisi Faruk Ceren, üzerinde kovboy kostümü bulunan atıyla sandık başına geldi.

Atını okul bahçesindeki ağaca bağlayan Ceren oyunu kullandı. Oy verme işlemi için okula gelen bazı ailelerin çocukları ata binme fırsatı buldu.

“ Bugün demokrasinin gereklerini yerine getirmek için sandık başına geldim . Gergin bir dönemden geçiyoruz. Bu gerilimi atmak için buraya araç yerine atımla gelmeyi tercih ettim. Keyifli bir yolculuktu ve çevreden olumlu tepkiler aldım” diyen Ceren, şunları kaydetti:

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM