SPSS İstatistik

SPSS İstatistik

 

İstatistik, bir hüküm çıkarmak üzere, olayları yöntemli bir şekilde toplayıp sayı halinde gösterme işi ve bilimidir. (Statistics) Kökeni Latincedeki “status” kelimesidir ki bu da “durum” demektir. Almanya’da üniversitelerde okutulan ve devletlerin durumunu inceleyen bir konuya 1748 de Gottfried Achenwall, “istatistik” adını vermişti, istatistik kelimesi ilk kez bu şekilde ortaya çıkmıştır. Ancak istatistik uzun süre, doğum ve ölüm gibi olayları konu alan ve deskriptif (tanımlayıcı) nitelik taşıyan bir konu olarak kalmıştır. Modern anlamda istatistik aynı zamanda olayların analizine dayanan bilimsel bir yöntemdir.  Belirli olaylar veya durumlar hakkındaki rakamsal bilgileri toplamak, gruplandırmak ve sınıflandırmak suretiyle seriler haline getirmek, serileri ortalama ve oran gibi tek sayıyla özetlemek, analiz etmek şeklindeki bilimsel yöntemdir.

Bir istatistik paketi olan SPSS Statistical Package for the Social Sciences (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı) olan ve Sosyal Bilimler başta olmak üzere Eğitim Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Fen Bilimleri alanlarında, ayrıca kurum ve kuruluşlar tarafından Pazar araştırması yapmak amacıyla da sıklıkla kullanılan bir bilgisayar programıdır. SPSS, görünüm bakımından Excel’e çok benzemektedir. Ancak, Excel ile yapılamayan bazı analizlere sahip olduğundan dolayı bilimsel çalışmalarda yoğun bir biçimde kullanılmaktadır ve oldukça popülerdir. Akademik çalışmalarda SPSS çoğunlukla anket içeren çalışmalarda katılımcıların demografik özelliklerinin tanımlanması, frekans ve yüzde hesaplamaları, güvenirlik, ilgileşim, regresyon ve farklılık analizlerinde kullanılmaktadır.

Son yıllarda özellikle sosyal bilimler alanında elde edilen verilerin istatistikî analizlerinin yapılması ve bu analizlerin SPSS programı kullanılarak yorumlanması oldukça önemli bir unsuru oluşturmaktadır. SPSS analiz süreci öncelikle çok ciddi, hassas ve bir o kadar da dikkat ve azami derecede sorumluluk gerektiren bir iştir. Veri analiz sürecinde ücret veya danışmanlık hizmetlerinde ücretlendirme birçok aday tarafından ilk planda göz önünde tutulan kavram olmasıyla birlikte iyi bir istatistik veri analiz şirketiyle çalışmak ve bu veri analiz şirketinin etik kuralları göz önünde bulundurması son derece önemli kavramların başında yer almaktadır. Bu nedenle SPSS istatistik veri analizi yaparken bu süreçlerde en üst düzeyde özen göstermek gerekmektedir. SPSS istatistik analiz, spssistatistik.net olarak ihtiyacı olanlara tüm analizleri araştırma etik ilkeler çerçevesinde ve ihtiyaçlara odaklı kısa sürede çözümlenmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM