Suriye’de Barışı Amaçlayan Cenevre Görüşmeleri Sürüyor

Suriye’de Barışı Amaçlayan Cenevre Görüşmeleri Sürüyor

Suriye’de barışın tahsis edilmesi adına yapılan görüşmelerin ilk somut adımı olan, Rus askerlerinin çekilmesi kararından Suriyeli muhalifler memnun olduklarını bildirdi.

Suriyeli muhaliflerin bir araya gelerek oluşturdukları Müzakere Yüksek Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Suriye’de barışın tahsis edilmesi için bir takım uluslar arası çalışmaların yapılmasından ve somut adımların atılıyor olmasından duydukları memnuniyete yer verildi.

Müzakere Yüksek Komitesi sözcüsü Yahya Aridi, Rusya Başkanı Putin tarafından açıklanan ve Rus askerlerin Suriye topraklarından çekileceklerinin duyurulduğu bildiriyi memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Sözcü Aridi, Suriye konulu Cenevre 8 görüşmeleri kapsamında Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi’nde yapılacak görüşmelerin öncesinde basın mensuplarıyla bir araya gelerek bir soruları yanıtladı.

Doğu Guta’daki Beşşar Esed rejiminin kuşatması hakkında konuşan Aridi, başkent Şam’a 10 kilometre uzaklıkta olan çocuklara acil insani yardım götürülmesini istedi. Aridi, “Doğu Guta halkı abluka altında kalmaktan rahatsız ve mağdur durumdalar.” dedi.

Bir Rus basın mensubunun Rus askerlerinin Suriye’den çekileceği hususundaki sorusuna ise, “Suriyeliler yuvalarına dönmek istiyor. Ancak bunun için onların yaşadıkları yerlerin güvenli alanlar olması gerek. Hayatları tehlikedeyken yuvalarına dönmeleri mümkün değil. Suriye halkının can güvenliğinin sağlanması için bazı yaptırımlar olmalı. Özellikler milisler bazı bölgelerde halka zulmediyor. Masum halk resmen kurşuna diziliyor. Bu durumu engellemek için bazı yaptırımlar uygulanmalı. Bu duruma dur demek için atılacak her türlü adım bizleri memnun eder.” dedi.

Birleşmiş Milletler Suriye özel temsilcisi ve Müzakere Yüksek Komitesi yaklaşık olarak iki saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonunda, görüşmenin detaylarına dair bir resmi açıklama yapılmadı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, yaptığı açıklamada Rus askerlerinin artık Suriye’de bulunmayacağını, ancak Suriye’de barışın tahsis edilmesi maksadıyla kurulan uzlaşma merkezlerinin ise çalışmayı sürdüreceğini açıklamıştı. Rusya’nın Tartus ve Hımeymim üslerinin de faaliyetleri kalıcı olarak sürecek.

Cenevre’de iki hafta önce başlayan görüşmeler rejim temsilcilerinin geç kalmaları ve görüşmelerden bir sonuç alınmadan Cenevre’den ayrılmaları ise tartışma konusu olmuştu. Bu tavır rejim güçlerinin uzlaşmadan çok, savaş ortamının devam etmesini istedikleri yorumları yapılmıştı. Bu sebeplerden dolayı görüşmelerde iki hafta boyunca bir gelişme sağlanamadı.

Perşembe akşamı sona erecek Suriye görüşmeleri, geçiş yönetimi, anayasa, seçimler ve terörizmle mücadeleden oluşan 4 temel başlığı içeriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM