TCG Anadolu, İzmir’e demirledi, ziyaretçi akınına uğradı

TCG Anadolu, İzmir’e demirledi, ziyaretçi akınına uğradı

Dünyanın ilk Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) gemisi ve Türkiye’nin en büyük askeri savaş gemisi olan TCG Anadolu , 16 günlük ziyaretini İstanbul Sarayburnu’nda tamamladıktan sonra rotasını İzmir’e çevirdi .

Uçuş güvertesinde 10 helikopter veya 11 SİHA, hangarında 19 helikopter veya 30 SİHA konuşlandırabilen gemi, güvertesinde 13 tank, 27 zırhlı amfibi hücum aracı (AAV) olmak üzere toplam 94 araç taşıyabiliyor. 6 zırhlı personel taşıyıcı, 33 muhtelif araç ve 15 treyler, 3 Mayıs günü saat 06:00’da İzmir’e ulaştı.

Gemi İzmir’e girdiğinde İzmir Körfezi deniz trafiğine kapatıldı.

231 metre uzunluğunda ve 32 metre genişliğindeki TCG Anadolu’ya geçişinde 6 römorkör ve Sahil Güvenlik botları eşlik etti.

Öğle saatlerinden itibaren gemi demirli olduğu İzmir Limanı’nda önümüzdeki 10 gün boyunca ziyarete açıldı. Gemiyi ziyaret etmek isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu.

Uzun kuyrukta bekleyen ziyaretçilerden İzzet Çelebi, Manisa’dan TCG Anadolu’yu görmek için geldiğini belirterek, böyle bir olaya tanıklık etmekten gurur duyduklarını söyledi.

Havuzlu Çıkarma (LHD) sınıfı olarak sınıflandırılan gemi, gemide taşıdığı silah sistemleri ile havadan ve denizden gelen tehditlere karşı koruma sağlarken, mevcut havuz sistemi ile tank ve zırhlı araçların güvenli bir şekilde iniş yapmasına olanak sağlıyor.

Ayrıca teçhizat ve erzakla birlikte 700 kişilik bir birlik taşıyabilecek ve ameliyathaneler, diş tedavi üniteleri, yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dahil olmak üzere en az 30 yatak kapasiteli bir askeri hastaneye ev sahipliği yapabilecek.

TCG Anadolu, barış ve kriz dönemlerinde tahliye, tıbbi destek ve barınma faaliyetlerinin yanı sıra sefer görevlerinde de kullanılabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM