Türk Askerleri Afrin’de

Türk Askerleri Afrin’de

Türkiye basınında çıkan haberlere göre, Türkiye Kürdistan savaşçılarını devirmek için düzenlenen saldırının üçüncü gününde, kuzey Suriye’de bir dizi köyü ele geçirdi.

Türkiye yanlısı asilerin eşlik ettiği Türk birlikleri, pazartesi günü Afrin bölgesinde birkaç bölgenin denetimini ele geçirdi. Fakat Kürt savaşçıları, daha sonra köylerin ikisini geri aldıklarını açıkladı.

Türkiye, bölgede hedef aldığı Kürt milisleri olan YPG’yi, terörist bir grup olarak görüyor. Suriye’nin kuzey doğusunu kontrol eden ve Türkiye’nin güney sınırındaki Afrin bölgesinde aktif olan YPG’nin, yasaklanmış bir militan grup olan Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ile bağlantılı olduğunu düşünüyor.

Bununla birlikte, YPG, Suriye’deki İslam Devleti (IS) cihadçılarıyla savaşan ABD destekli bir ittifakın önemli bir bölümünü oluşturuyor.

 Pazartesi günü, Anadolu Haber Ajansına göre Afrin’in köyleri olan Shankal, Qorne, Bali ve Adah Manli, Kita, Kordo ve Bibno gibi kırsal alanların ele geçirildiği bildirildi.

Ancak, İngiltere merkezli İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), ele geçirilen köylerden ikisinde, Türk askerlerinin, ağır çatışmalarla YPG tarafından püskürtüldüğünü söyledi. YPG, Türkiye’nin sınır bölgelerinde yaptığı roket atışlarına misilleme yaptığını da belirtti.

Suriye hükümeti, İran ve Mısır, Türkiye’nin saldırılarını kınadı.

BM güvenlik konseyi, pazartesi günü acil durum toplantısı düzenleyeceğini açıkladı.

Saldırının Arka Planı

Özgür Suriye Ordusunun (FSA) Türkiye yanlısı isyancıları tarafından desteklenen Türk birlikleri, pazar günü YPG’ye karşı “Zeytindalı” adı verilen bir operasyon başlattı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YPG’yi hızlı bir şekilde ezmek için söz verdi ancak ABD, sivil kayıplardan kaçınmak için Türkiye’ye “kısıtlama” çağrısında bulundu.

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, amacın Suriye’de 30 kilometre (19 mil) “güvenlik bölgesi” kurmak olduğunu açıkladı.

ABD, bu aybaşında Kürt ve etnik Arap milislerinden oluşan bir ittifakla, cihatçıların geri dönmesini önlemek için yeni bir “sınır güvenliği kuvveti” inşa edeceğini açıkladıktan sonra, operasyonların hızlandırıldığına inanıyor.

ABD, YPG ve Suriye Demokratik Güçleri adı verilen ittifakın, herhangi bir terör bağlantısı olmadığını iddia ediyor.
İsyancı Komutan Yaser Abdurrahim, Reuters’e verdiği demeçte, saldırıya 25.000 civarında Türkiye yanlısının katıldığını, ancak ne kadar Türk askerinin bulunduğunun bilinmediğini söyledi. Türk ordusunun, pazar günü 45 hedefi vurduğunu, daha öncesinde ise onlarca hava saldırısıyla Kürt militanlarına ait 153 hedefi ortadan kaldırdığını açıkladı.

Kayıplar

SOHR pazartesi günü yaptığı açıklamada, Afrin bölgesinde bugüne kadar 18 sivilin öldüğünü söyledi. Ölümlerin en çok hafta sonu yapılan Türk hava saldırılarında yaşandığı belirtildi.

YPG, pazar sabahı çıkan çatışmalarda en az dört Türk askeri ve onlara destek veren 10 Suriyeli savaşçının öldüğünü, ancak Türkiye’nin bu bilgiyi henüz doğrulamadığını söyledi.

Hafta sonu Kürt roketlerinin Türk sınır kasabaları olan Kilis ve Reyhanlı’yı vurması sonucu yaralıların olduğu bildirildi.

Kilit Ülkelerin Tepkileri

ABD ve Fransa da dâhil olmak üzere Batılı güçler, kısıtlama çağırısında bulunuyor.

ABD Savunma Sekreteri Jim Mattis pazar günü gazetecilere verdiği demeçte, “hava saldırılarına başlamadan önce, bizi uyardılar. Bizde şu an konuyla ilgili çalışıyoruz” dedi. “Bunu çözeceğiz” diye ekledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, “Afrin üzerindeki vahşi Türk saldırısının, Ankara’nın Suriye’deki terörizme destek politikasının bir parçası” olduğunu söyledi.

Başkan Esad’ın müttefiki Rusya, durumdan endişe duyduğunu ve bölgedeki birliklerinin bir kısmını geri çektiğini belirtti.

Rusya, BM Savunma ve Güvenlik Komitesi’nden, Türkiye’nin askeri operasyonlarını durdurmasını talep edecek.

Suriye’nin bir diğer müttefiki olan İran, Suriye’de “krizin derinleşmesini önlemek” için operasyonun hızla sona ermesi yönünde çağrıda bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM