Türkiye, Gazze’deki kayıplara yönelik ulusal yas ilan ediyor

Türkiye, Gazze’deki kayıplara yönelik ulusal yas ilan ediyor

14 Mayıs’ta Türkiye , Gazze sınırında İsrail kuvvetlerinin açtığı ateşle en az 55 Filistinlinin öldürülmesinin ardından üç günlük bir ulusal yas ilan etti ve büyükelçiliklerini ABD ve İsrail’e istişareler için geri çağırdı .

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, kabine toplantısının ardından Ankara’daki basın mensuplarına verdiği demeçte, ” Türkiye Tel Aviv ve Washington’dan büyükelçilerden istişarelere çağrıda bulundu.”

“Bugün tarihte Müslümanlara ve İslam ülkelerine Kanlı Pazartesi olarak gidecek” diyen Bozdağ, “ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını Kudüs’teki büyükelçiliğini açarak ihlal ettiğini” de sözlerine ekledi .

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , ülkenin üç günlük ulusal yas ilan ettiğini söyledi.

Erdoğan , Londra’daki öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, “ Üç gün boyunca ulusal bir yas ilan ediyoruz, yarın başlıyor, Filistinli kardeşlerimizle dayanışma içinde. ” Dedi.

Başkan yineledi, “ İsrail bir terör devletidir” dedi.

14 Mayıs’ta meydana gelen cinayetleri “soykırım” olarak nitelendiren Erdoğan , 18 Mayıs’ta İstanbul’da dayanışma işareti olarak büyük bir miting düzenleneceğini söyledi.

Erdoğan , “Mahmud Abbas ve BM Genel Sekreteri de dahil olmak üzere birçok liderle konuşacağım” dedi.

Türk Kızılayı ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ( AFAD ) kurbanlarına yardım getirmeye yönelik hazırlıklara başladıklarını sözlerine ekledi.

‘Korkak bir katliam’

Başbakan Binali Yıldırım, Esenboğa Havalimanı’ndaki Türk başkentinde gazetecilere verdiği demeçte, “Bu korkak bir katliam ve bunu şiddetle kınıyoruz” dedi.

Yıldırım, gösterilerde yaklaşık 2 bin kişinin yaralandığını söyledi.

“Uluslararası hukukun konuşulmaması için göz ardı edildi ve […] elçiliği harekete geçirme kararı inatla gerçekleştirildi” dedi.

Yıldırım, “ Türkiye bu kararı bir kez daha kınadı ve boş ve geçersiz ilan etti” diye ekledi.

“Farklı Türkiye’nin Filistin özgürlüğünü kazanır kadar, bizim kardeşlerimizle birlikte ayakta,” başbakan söyledi.

En az 55 Filistinli öldürüldü

İsrail ateşi , 14 Mayıs’ta Gazze sınırındaki kitlesel protestolar sırasında en az 55 Filistinlinin ölümüne neden oldu. 2014’te yaşanan sınır ötesi savaştan bu yana en şiddetli günler yaşanmıştı ve İsrail’in yeni ABD Büyükelçiliği’nin şenlikli bir şekilde açılışına itiraz etti. Kudüs .

Büyükelçilik hareketinin tetiklediği öfke gösterisinde protestocular lastikleri ateşe verdiler, havaya siyah duman dumanları yolladılar ve sınır boyunca İsrail birliklerine doğru ateşli silah ve taş fırlattılar. İsrail ordusu askerlerinin ateş altında kaldığını iddia etti. Birlikler bomba atmaya çalışan üç Filistinli öldürdüğünü ve öldürdüğünü söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın önemli bir kampanya vaadinden Tel Aviv’den elçiliğin taşınması, Doğu Kudüs’ü gelecekteki bir başkent olarak gören Filistinlileri çileden çıkardı.

“ İsrail için harika bir gün !” Trump 14 Mayıs’ta tweet attı.

Gün, İsrail ordusuyla Gazze’nin Hamas yöneticileri arasındaki uçsuz bucaksız sınırdaki en büyük düşüşü işaretledi . Taraflar, 2014 savaşından bu yana büyük ölçüde ateşkes gözlediler – on yıl içinde üçüncüsü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM