Türkiye’yi sağanak ve gök gürültülü sağanak bekliyor

Türkiye’yi sağanak ve gök gürültülü sağanak bekliyor

Son hava durumu raporuna göre, hafta sonu sıcaklıkların ülke genelinde düşmesi ve mevsim normallerinin altına düşmesi beklenirken, Türkiye kötü hava büyüsünün pençesinde kalacak .

Türkiye genelinde beklenen sert hava koşulları ve yağışlar üzerine Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü 22 il için olası hava tehlikesi anlamına gelen “sarı” alarm verdi.

Büro, yurt genelinde havanın parçalı veya çok bulutlu, Mardin hariç Doğu Marmara, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceğini tahmin ediyor.

Yağışların Orta ve Doğu Akdeniz, Doğu İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, kuzey Giresun ve Trabzon illeri ile doğu Erzincan, Tunceli ve Elazığ illerinde yerel olarak kuvvetli olacağı uyarısında bulunularak vatandaşlara önlem almaları tavsiye edildi. sel, yıldırım, dolu ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuz koşullara karşı.

Hava sıcaklıklarının İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde 3 ila 5 derece düşmesi beklenirken, diğer bölgelerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgârın yurdun batı kesimlerinde kuzey, doğu kesimlerinde güney yönlerden yer yer orta kuvvette, iç kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi bekleniyor. Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgeleri.

Rüzgarın kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi beklenen illerde, ulaşımda aksama gibi olaylara karşı vatandaşların tedbirli olması gerekiyor.

Bu arada Güneydoğu Anadolu’da bir miktar toz taşınmasının beklendiği belirtilirken, vatandaşlar olası olumsuz sonuçlara karşı önleyici tedbirler almaları konusunda uyarıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM