Uyurken ortaya çıkan 11 gizemli durum

Uyurken ortaya çıkan 11 gizemli durum

Geceleri huzurla uyur enerji depolarız. Ama aslında uyurken pek çok şey ortaya çıkar ve bunların çoğunu hatırlamayız. Uykumuzda ortaya çıkan 11 gizemli durumu sizin için derledik:

Uyku felci  

Nasıl hissettirir: Uyku felci gece uyanıp hareket edememektir. Bu korkutucu halüsinasyonda kişi odada başka biri daha olduğunu düşünür.

Neden olur: Uyurken uykumuzda hareket edemediğimiz için, kaslarımız çalışmayı bırakıp beynimiz çalışmaya devam ettiğinde felç olduğumuzu zannederiz. 100 kişiden 7’si uykusunda felç olduğunu zannedebilir.

Gerçekçi halüsinasyon

Nasıl hissettirir: Uykuya dalmadan hemen önce gördüğümüz gerçekçi halüsinasyonlar bizi çok korkutabilir.

Neden olur: Bu tür halüsinasyonlar uykuya dalmadan önce yoğun bir şekilde çalışmaya devam eden zihinlerimizin bize bir oyunudur. Hayal gücü yüksek kişiler ya da stres altındaki bireyler sık sık bunu yaşar.

Uykuda konuşma

Nasıl hissettirir: Pek çok kişi uykusunda konuşur ve uyandığında söylediklerini hatırlamaz. Bu durum en çok da sırları olan kişileri korkutur.

Neden olur: Uykuda konuşmanın en önemli nedeni strestir. Psikolojik baskı bireylerin uykusunda konuşmasına neden olur.

Rüya içinde rüya  

Nasıl hissettirir: Uykusunda rüya gören kişinin uyandığını düşünüp sonrasında rüya görmeye devam etmesidir. Rüyadan tekrar tekrar uyandığını düşünen kişi gerçekten rüyadan uyanana kadar bunu hisseder.

Neden olur: Pek çok kişi rüya içinde rüyanın ruhsal olaylarla bağlantısı olduğunu düşünür. Bu durumun nedeni bilim adamları tarafından net şekilde açıklanamıyor.

Uyurgezerlik  

Nasıl hissettirir: Uykuda yürüme uyku felcinin tam tersidir ve uykusunda gezip ne olduğunu hatırlamayan kişilere uyurgezer denir.

Neden olur: Uyurgezerlik toplumun yüzde 4.6 ila 10.3’ünde görülür ve belli yöntemlerle tedavi edilebilir.

Başın patlıyormuş gibi hissedilmesi

Nasıl hissettirir: Kişi uyandığında yanında bir patlama olmuş zanneder. Ayrıca bu sırada gözlerinde parlama da ortaya çıkabilir. Bu durum zararsız olsa da başı patlıyormuş gibi hisseden kişilerle çok korkabilirler.

Neden olur: Bu durumun pek çok nedeni olabilir. Bazen jetlag ya da uykusuzluk da buna neden olabilir.

Uyku apnesi

Nasıl hissettirir: Uyku apnesi kişinin rüya görürken nefes alamadığını düşünmesidir. Bu durum uyku kalitesinin bozulmasına neden olur ve kalp sorunlarına yol açabilir.

Neden olur: Uyku sırasında kasların gevşemesi ile hava yollarının tıkanması buna neden olabilir. Bazen obezite, yaşlılık ve sigara kullanımı da uyku apnesine neden olur.

Tekrarlayan rüyalar

Nasıl hissettirir: Tekrarlayan rüyalar kişinin aynı rüyayı sürekli görmesidir.

Neden olur: Psikologların tekrarlayan rüyalarının nedeninin günlük hayatımızda fark etmediğimiz ama bizi etkileyen bir şey olduğunu düşünmektedirler.

Yataktan düşme hissi

Nasıl hissettirir: Kişi yataktan ya da yüksek bir yerden düşüyormuş gibi hisseder. Hoş bir his değildir.

Neden olur: Uyku ölüme benzer, yani kalp yavaşlar ve kaslar gevşer. Beyin bunu bazen gerçek ölüm olarak algılar ve kişinin canlı olup olmadığını anlamak için kaslara enerji verir.

Bedenden çıkma hissi

Nasıl hissettirir: Nörologlar bunun yarı uyku yarı uyanıklık hali olduğunu ifade ederler. Ancak mistik ile uğraşanlar ruhun bedenden ayrılabildiğini düşünür.

Neden olur: Bu oldukça karmaşık bir konudur. Bilim adamlarının bu konuda farklı teorileri olsa da henüz ruhun bedenden çıkıp çıkamayacağına dair kesin bir kanıt yoktur.

Uyku sırasında aydınlanma

Nasıl hissettirir: Bazen günlük hayatımızda sürekli düşündüğümüz ama sonucuna ulaşamadığımız konuları rüyamızda aniden çözüme kavuşturabiliriz. Pek çok bilim adamı bu deneyimi yaşadığını söyler.

Neden olur: Bu tür bir durumun nedeninin bilinçaltı olduğu düşünülmektedir. Günlük hayatta bilinçaltına ulaşmayan bir nokta uykuda bilinçaltına ulaşır ve bilinçli beynimiz sorunu çözdüğünü düşünür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM