Sürekli Kredi Başvurusu Yapmanın Zararları

Sürekli Kredi Başvurusu Yapmanın Zararları

Birçok kişi bankalara kredi başvurusunda bulunurken değerlendirmelerin neye göre yapıldığını bilmez ve en kısa yoldan kredi başvuruş yapar. Fakat ilk gelen olumsuz cevaptan sonra neden olumsuz cevap alındığı sorgulanmaya başlar. Bu aşamada sürekli başvurusu yapmak zararlı mı sorusu akla gelir. Bu yazımızda hem kredi notu sorgulama kredi notunu düşürür mü hem de çok başvuru yapmak kredi notunu düşürür mü sorularının cevabını bulacaksınız.

Kredi Notunun Kredi Başvurusuna Etkisi

Bankalara yapacağınız kredi başvurularında ilk dikkat edilen kriter kredi sicil notudur. Bankalarla daha önce yaptığınız temaslarda oluşan kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından 0-1900 arasında puanlandırılır ve gruplar oluşturulur. Bazı işlemler kredi notunu yükseltirken bazı işlemler kredi notunun düşmesine sebep olur.

Kredi notu düştükçe bankalardan kredi almak zorlaşır. Kimi zaman kredi alma yolu tamamen kapanırken kimi zaman da alınacak kredinin faiz oranları çok yüksek tutulur. Bankalar daha ağır şartlar uygularlar. Kredi notum 1000 kredi alabilir miyim diyorsanız 1100 puan altındakiler riskli olarak değerlendirilir. Özellikle özel bankalar bu puan aralıklarında kredi verirken hem faiz oranlarını yüksek tutarlar hem de kredi miktarını azaltırlar.

Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi kartı başvurusu kredi notunu etkiler mi diyenler için evet bazı şartlarda etkiler. Özellikle kredi notu 1000 puan seviyesinde olanların kredi, kredi kartı başvurusunda bulunmadan önce kredi notlarını yükseltmeye çalışmalarında avantaj vardır. Eğer 1100 puanın üstüne çıkarılabilirse daha düşük faizle daha yüksek miktarda kredi alınabilir.

Bunu yapmanın yolları ise oldukça basittir. Örneğin kredi kartı borçlarınızı tamamen kapatmalısınız. Düşük limitli krediler çekerek düzenli ödeyebilirsiniz. Farklı bankalara kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Hesabınıza bir miktar nakit girdisi yapabilirsiniz. Kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bunları yapmanız kredi notunuzun bir miktar yükselmesini sağlayacak, sizi banklar karşısında rahatlatacaktır.

Kredi Ret Cevabı Kaç Puan Düşürür?

Sürekli başvurusu yapmak zararlı mı diye soruyorsanız büyük ihtimal yaptığınız başvurular olumsuz sonuç vermektedir. Ve olumsuz alınan cevapların kredi notunuz düşürdüğü bir gerçektir. Kredi başvurusu kaç puan düşürür ise değişkendir. Eğer kredi notunuz bilmiyorsanız mutlaka kredi başvurusu yapmadan önce kredi sicil notunuzu öğrenmelisiniz. Banka tercihinizi, kredi miktarı tercihiniz ve başvuru kanalınızı ona göre seçmelisiniz.

Bazı bankalar düşük kredi notuna kredi verirken bazı bankalar vermeyebilir. Kredi için yüksek not isteyen bankalara yapacağınız ve alacağınız olumsuz cevaplar diğer bankalar karşısında da sizi zora sokabilir. Bu yüzden kredi notunuzu bilmeniz, ona göre banka tercihinde bulunmanız gerekir.

Kredi Başvurusu Nasıl Silinir?

Kimi zaman kredi başvurusunda bulunulduktan sonra vazgeçilir. Kredi başvurusu silme işleminin uygulanması gerekir. Özellikle kredi notu düşük olduğu halde kredi başvurusunda bulunanalar için bu işlem avantajlıdır. Kredi başvurusu işleme aşınmadan iptal edilirsen olumsuz cevap gelmeyecek, sicilinize yansımayacaktır. Bazı kredi başvurularında SMS, mobil uygulama veya internet bankacılığından ön başvuru yapıldıktan sonra evrak talebinde bulunulur.

Şubeye belirtilen süre içinde evrak teslimi yapılmazsa ön başvuru otomatikman silinir. Ekstra işlem yapmaya gerek yoktur. Ön başvuru olmayan başvurularda ve şubelerden yapılan başvurularda ise kredi başvuru iptal işlemleri için mutlaka şubelerle veya müşteri hizmetleriyle iletişime geçilmelidir.

Çok Sayıda Kredi Başvurusu Ne Zaman İptal Olur?

Sürekli kredi başvurusu yapmak zararlı mı? Evet kredi notunu bankalarla yapılan her olumlu ve olumsuz işlemden etkilediği için sürekli olumsuz sonuçlanan kredi başvuruları kredi notunun biraz daha düşmesine sebep olacaktır. Bu yüzden ilk olumsuz cevaptan sonra başvurunun neden olumsuz cevaplandığı öğrenilmelidir.

KKB puanı kaç ayda yükselir, çok sayıda kredi başvurusu ne zaman silinir diye düşünülür ise olumsuz neticelenen kredi başvuruları ortalama 6 aylık periyotlarda silinmektedir. Silinen başvurular sonraki talepleri etkilemeyecek, kredi notunun daha fazla düşmesinin önüne geçecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM