Yıldırım Bütçe Görüşmelerinde Gündemi Değerlendiriyor

Yıldırım Bütçe Görüşmelerinde Gündemi Değerlendiriyor

Başbakan Binali Yıldırım hararetli şekilde devam eden 2018 yılının bütçe görüşmelerinin yapıldığı toplantıda bir konuşma gerçekleştiriyor.

Başbakan Binali Yıldırım 2018 yılının bütçesinin görüşüldüğü ve hayli hararetli konuların konuşulduğu toplantıda yaptığı konuşmada, gündeme dair değerlendirmelerin yanında eleştirilere de yanıt veriyor.

Başbakan Yıldırım, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yöneltilen, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak kabul edilmesi yönünde Amerika tarafından alınan karar aşamasına, Türkiye Cumhurbaşkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan’a fikir sorulmaması konusundaki eleştirilere karşılık, “Trump bu kararı alırken Recep Tayyip Erdoğan’ı umursamadığı için değil bu konuda fikir sormaya cesarteti olmadığı için bir görüşme gerçekleştiremedi. dedi.

Amerika Birleşik Devletleri adına alınan kararda, Başkan Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmekle birlikte açıkça niyetini ortaya koymuş ve Ortadoğuda barış yerine kaos ve savaş ortamının sürmesi yönündeki isteğini bir kez daha yinelemişti. Bu kararla yeni karışıklıkların ve savaşların çıkacağının ortada olmasına rağmen Trump böyle bir karara imza atarak uluslararası hukuka da aykırı bir adım atmış oldu.

İki gün sonra İstanbul’da çok önemli bir toplantı gerçekleştirilecek. İslam İşbirliği Zirvesi toplanıyor. Bu toplantıdan Filistin’e destek kararı çıkacağı su götürmez bir gerçektir. Bu konuda sadece İslam devletleri değil, Rusya’da Filistin’e destek olacak. Putin’in bu kritik dönemde ülkemizi ziyaret ediyor olmasını da tesadüf olarak görmek ahmaklıktır. Bütün dünya, uzun yıllar boyunca barış için büyük mücadeleler vermiş olan Filistin halkının arkasındadır.

Trump’ın bu hukuksuz kararı alırken Cumhurbaşkanımız’dan fikir sormadığı doğrudur. Böyle bir görüşmenin gerçekleşmesi durumunda nasıl bir tepki ile karşılaşacağı alenidir. Bu sebepten dolayı Cumhurbaşkanımız ile bir görüşme yapmaya cesaret dahi edememiştir.

Biz Kudüs’ü Filistin toprağı olarak tanıyoruz. Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak görmemiz ve tanımamızın kati suretle mümkünü yoktur. Orada bulunan büyükelçiliğimiz Filistin Büyükelçiliğidir.

Bir kaç gündür Amerika’da görülen bir dava var. Amerika’nın menfaatlerine aykırı davranıldığı gerekçesiyle açılan dava. Bu davanın hukukla alakası yoktur. Tamamen siyasi oyunlarla açılmış bir davadır. Fetullahçı Terör Örgütü’nün parmağı olduğu gün gibi ortada. Bütün FETÖ mensupları davayı yakından takip ediyor. Amerika devleti hukuk organlarını bir terör örgütünün kullanmasına izin veriyor. Bu dava kapsamında yeni ortaya çıkan bir konu yok. Hepsi daha önce 17-25 Aralık sürecinde zaten ortaya çıktı.

Bizim dış politikada birincil hedeflerimizden biri Avrupa Birliğine tam üyelik. Kıbrıs sorunu artık bu hususta engel teşkil etmemelidir.

Halep’te bizim katkılarımızla sağlanan barışın, tüm ülkeye yayılması hususunda da girişimlerimiz sürüyor. Terör örgütleri halen Irak’ta ülkedeki iç savaşın devam etmesine neden oluyor. Biz komşu ülkelerin iç savaş halinde olmasını istemiyoruz ve bu konuda üzerimize düşeni yapıyoruz.

Biz dünyadaki tüm Müslümanların hep arkasındayız. Bunu Myanmar’da da gösterdik. Dünyanın ilgisini oraya çeken biziz. Ülke olarak ilk oraya giden ve yardımları götüren de biziz.

Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun yeri Türkiye toprağıdır, burayı şu an tahliye etmiş olsak da, daha sonra aynı yerinde faaliyete geçecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM